Katalog miejsc i firm

16/09/2017 (sobota), 16:00, Ogród Powszechny:

Publiczne czytanie: „Macierewicz i jego tajemnice”.

Radykalna Akcja Solidarna, Strefa WolnoSłowa i Liga Młodzieży Wolnościowej zapraszają na spontaniczne, publiczne czytanie obywatelskie książki Tomasza Piątka „Macierewicz i jego tajemnice”.

W czytaniu wezmą udział znane i lubiane postaci życia publicznego z mediów, z kultury, sztuki i organizacji pozarządowych i ruchów obywatelskich:

Roman Kurkiewicz – niezależny publicysta
Ewa Skibińska – aktorka Teatru Powszechnego
Jaś Kapela – Krytyka Polityczna
Roman Pawłowski – Gazeta Wyborcza
Julia Wyszyńska – aktorka Teatru Powszechnego
Klementyna Suchanow – Strajk Kobiet
Joanna Wichowska – dramaturżka

Resztę nazwisk Ogród Powszechny będzie publikować systematycznie, jak tylko spłyną potwierdzenia!

Po części oficjalnej, otwarte czytanie – „open mike” – dla wszystkich osób chcących publicznie odczytać fragment książki!

 

Tomaszowi Piątkowi grożą zarzuty o zniewagę i stosowanie groźby bezprawnej wobec Ministra Obrony Narodowej za wydanie książki o Macierewiczu. Wygląda na to, że pan minister jest bardzo niezadowolony z treści, jaka znalazła się w książce i postanowił zakneblować dziennikarza na 3 lata. Tyle Tomaszowi Piątkowi grozi jeśli zostanie uznany za winnego na podstawie artykułów 224, 226 i 231a kk za „stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych” i „za zniewagę funkcjonariusza publicznego”.

Amnesty International Polska wystosowała petycję do Prokuratora Generalnego „do odmowy wszczęcia lub umorzenia postępowania przeciwko Tomaszowi Piątkowi”. Na stronie petycji możemy przeczytać aktualizację z 22 sierpnia 2017:
„Prokuratura Krajowa zareagowała na Pilną Akcję. Rzeczniczka Prasowa Prokuratury Krajowej, Ewa Bialik, poinformowała nas w dniu 22 sierpnia 2017 r., że: zawiadomienie Ministra Obrony Narodowej o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało przesłane, zgodnie z właściwością rzeczową i miejscową, do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Postępowanie to pozostaje w stadium in rem, czyli nie toczy się przeciwko żadnej osobie. Rzeczniczka Prasowa Prokuratury Krajowej wyjaśniła również, że: Prokuratura Krajowa nie przekazała mediom informacji, zgodnie z którymi Panu Tomaszowi Piątkowi zostaną przedstawione zarzuty na podstawie artykułów 224, 226 i 231a kodeksu karnego.” Link do petycji Amnesty Int.:
https://amnesty.org.pl/akcje/powstrzymaj-atak-na-wolnosc-slowa/?smclient=706640ea-839b-47b7-9796-e44f34e5ee19

Prokuratura Krajowa się wycofuje, ale to, że mnister Obrony Narodowej razem z Prokuratorem Generalnym próbują uciszyć dziennkarza i opinię publiczną jest faktem. Nie możemy pozwolić na dławienie wolnego słowa! Nie możemy dopuścić do sytuacji, że rząd będzie nam mówił, co mamy publikować, a co nie! I tak już za dużo sobie pozwalają!