Katalog miejsc / firm:

Jak donoszą media, w oparciu o informacje z Państwowej Komisji Wyborczej, tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada 2018 roku.

O faktycznym terminie wyborów, lokalizacjach okręgowych komisjach wyborczych i wszelkich ważnych kwestiach związanych z wyborami (kto może głosować, jak głosować zamiejscowo, jak i kiedy można dopisać się do listy w okręgu wyborczym, jak mogą głosować osoby niepełnosprawne, w jaki sposób oddać ważny głos, itp.) będziemy oczywiście informować w serwisie, jak co 4 lata 🙂 .

„Według PKW prezes Rady Ministrów powinien wyznaczyć datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający pomiędzy 17 października 2018 r. a 9 listopada 2018 r. W tym wypadku – jak poinformowano – w grę wchodzą trzy niedziele: 21 października, 28 października oraz 4 listopada.

PKW poinformowała ponadto, że Prezes Rady Ministrów powinien zarządzić wybory w okresie pomiędzy 16 lipca 2018 r. a 16 sierpnia 2018 r.

„Wybory samorządowe zarządza Prezes Rady Ministrów nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad” – podkreślono na stronie internetowej PKW.

Kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16 listopada.

Dotychczas Kodeks wyborczy stanowił, że wybory samorządowe odbywały się w ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad.

Zgodnie z najnowszą zmianą w Kodeksie datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad.

źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/pkw-wybory-samorzadowe-moga-sie-odbyc-21-28-pazdziernika-lub-4-listopada,103447.html

Dodatkowo, dla zainteresowanych podrzucamy link do informacji o zmianach w Kodeksie Wyborczym: http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/zmiana-kodeksu-wyborczego-od-jutra-nowe-zapisy-wchodza-w-zycie,103435.html