Katalog miejsc / firm:

21/10/2018 (niedziela), 07:00 – 21:00, Saska Kępa:

Wybory Samorządowe 2018.

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, wybory samorządowe odbędą się 21 października 2018 (niedziela). Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 07:00 – 21:00.

O lokalizacjach okręgowych komisjach wyborczych i wszelkich ważnych kwestiach związanych z wyborami (kto może głosować, jak głosować zamiejscowo, jak i kiedy można dopisać się do listy w okręgu wyborczym, jak mogą głosować osoby niepełnosprawne, w jaki sposób oddać ważny głos, itp.) będziemy oczywiście informować w serwisie (poniżej), jak co 4 lata 🙂 .

KANDYDACI DO RADY DZIELNICY PRAGA POŁUDNIE:

Zbiorcze informacje o okręgach
Okręg Granice Liczba
Mandatów Wyborców Zarejestrowanych list Kandydatów ze wszystkich list
Nr 3 zachodnia granica dzielnicy na wysokości dworca PKP Warszawa Stadion-jez. Kamionkowskie-Kanał Wystawowy-al. Stanów Zjednoczonych-jez. Gocławskie, Kanał Gocławski do ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego do ul. gen. S. Skalskiego-ul. gen. S. Skalskiego ul. gen. T. Bora-Komorowskiego-planowana al. Tysiąclecia (przez tereny zielone) do ul. Wał Miedzeszyński nr 345 – prostopadle do nurtu rzeki Wisły-nurt rzeki Wisły do zachodniej granicy dzielnicy na wysokości dworca PKP Warszawa Stadion 5 24 308 7 45

Listy kandydatów do Rady Dzielnicy Praga Południe, w podziale na komitety:

Lista nr – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 STAWECKA Elżbieta Julia 35 Warszawa
2 KALKHOFF Ryszard Marian 87 WARSZAWA
3 RYNKIEWICZ Małgorzata 56 Warszawa
4 TUROWSKI Krzysztof Henryk 70 Warszawa
5 STEMPKE Monika Barbara 44 Warszawa
6 CIUKTA Kinga Małgorzata 46 Warszawa
7 ZALEWSKI Hubert 32 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 TERLECKA Mirosława Hanna 70 Warszawa
2 BOGDAN Paweł Jan 36 Warszawa
3 SZYDŁOWSKA Ewa 54 Warszawa
4 ROCHUCKI Kamil Wiktor 30 Warszawa
5 SZELĄGOWSKA Kamila 61 Warszawa
6 PYTKOWSKI Jacek Piotr 49 Warszawa
7 RÓŻAŃSKI Tomasz Przemysław 43 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ’15

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 WALASZEK-POKORA Andżelika Maria 40 Warszawa
2 MEKER Izabella Krystyna 72 Warszawa
3 WITKOWSKI Maciej Zygmunt 63 Warszawa
4 CYBULSKA Ewa Maria 58 Warszawa
5 CIESZEWSKI Marek Jerzy 68 Warszawa
6 DASZKIEWICZ-BORTNOWSKA Barbara Iwona 39 Warszawa
7 TARNAWCZYK Lech Piotr 32 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 PIOTRKOWICZ Tomasz Ireneusz 60 Warszawa
2 PODLEWSKI Krzysztof Antoni 73 Warszawa
3 GÓRKA Artur Wojciech 50 Warszawa
4 SĘCZYKOWSKA Elżbieta Bogumiła 62 Warszawa
5 SOSENKO Grażyna Stella 62 Warszawa
6 ILINICZ Mirosława Maria 61 Warszawa
7 TRZMIEL Stanisław Henryk 79 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MIASTO JEST NASZE – RUCHY MIEJSKIE

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 RUDZKI Tadeusz Jan 29 Warszawa
2 PIĘTKA Magdalena 29 Warszawa
3 ŚPIEWAK Michał Andrzej 44 Warszawa
4 SKOTAREK Małgorzata 60 Warszawa
5 KUSAK Paweł 34 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JANA ŚPIEWAKA – WYGRA WARSZAWA

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 LEWKO Natalia Roma 36 Warszawa
2 CHOROMAŃSKI Mateusz 31 Warszawa
3 NAJDZIAK Barbara Ewa 40 Warszawa
4 ZAREMBA Łukasz 34 Warszawa
5 WOLNY Małgorzata Agata 22 Warszawa
6 KOTOWSKI Michał 30 Warszawa
7 KUŻELEWSKI Kacper 20 Warszawa

Lista nr – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY SLD LEWICA RAZEM

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 OŻDŻEŃSKI Wojciech 52 Warszawa
2 NAWROCKI Mariusz Krzysztof 38 Warszawa
3 JAVED Beata Agnieszka 51 Warszawa
4 KOPROWSKA Halina Bolesława 89 Warszawa
5 RAJCZYK Andrzej Piotr 40 Warszawa

 

źródło: https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/146507/city_council/3

Informacje o kandydatach, od samych kandydatów (w komentarzach do wpisu na fanpage):

Drodzy kandydaci na radnych dzielnicy Praga Południe (z Saskiej Kępy), drogie komitety wyborcze!
Wybory samorządowe za…

Opublikowany przez SaskaKepa.info – praktyczny przewodnik po Saskiej Kępie Wtorek, 25 września 2018

KANDYDACI DO RADY WARSZAWY:

Okręg nr 2 – obszar w granicach administracyjnych dzielnicy Praga Południe i Rembertów:

Okręg Nazwa rady Liczba
Wyborców Mandatów Komitetów które zarejestrowały listy Kandydatów ze wszystkich list
2 Rada m.st. Warszawy 144414 7 12 97

Listy kandydatów do Rady m. st. Warszawy, w podziale na komitety:

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 RABCZON-MAZOWIECKA Mariola 46 Warszawa
2 GRALEWICZ Jan 64 Warszawa
3 KOSIM Elżbieta Krystyna 65 Warszawa
4 MARCEWICZ-SZYMAŃSKA Agata Cecylia 47 Warszawa
5 KRAWCZYŃSKA Jadwiga Danuta 48 Warszawa
6 MARZECKI Tadeusz Tomasz 69 Warszawa
7 KUCHNO Piotr Przemysław 35 Warszawa
8 BARCZ Mariusz Piotr 55 Warszawa
9 JEGLIŃSKA Aleksandra Ewa 33 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY ŚWIATOWEGO KONGRESU POLAKÓW

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 GANCARSON Jacek Marek 69 Warszawa
2 POPIS Marian 82 Warszawa
3 RĘPALSKA Bożena Małgorzata 38 Warszawa
4 ZAREMBA Barbara 54 Warszawa
5 ORZECHOWSKA Anna 49 Warszawa
6 PRUTIS Halina 70 Warszawa
7 KOWALSKI Paweł 31 Warszawa
8 RATUSKI Rafał Daniel 33 Warszawa

Lista nr – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 SZOLC Marek Bruno 26 Warszawa
2 LECH Paweł Piotr 53 Warszawa
3 LUTOMIRSKA Dorota Małgorzata 60 Warszawa
4 KARCZ Jarosław Janusz 53 Warszawa
5 SUSKA Monika Ana 51 Warszawa
6 BARWIEJUK Jerzy 71 Warszawa
7 IDZIKOWSKA Zofia Barbara 75 Warszawa
8 SZCZYGIELSKA Magdalena 60 Warszawa
9 DZIEKANOWSKI Dariusz Paweł 56 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ’15

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 SAWICKI Michał Piotr 20 Warszawa
2 WÓJCIK Janusz Szczepan 56 Warszawa
3 DOMAŃSKA Małgorzata 54 Warszawa
4 WNOROWSKI Artur Krzysztof 46 Warszawa
5 KULESZA Iwona 64 Warszawa
6 KOWALCZYK Sławomir 51 Warszawa
7 SKAŁA Karolina Magdalena 24 Warszawa
8 KOLARSKI Piotr Edward 40 Warszawa
9 GORZKOWSKA Katarzyna Magdalena 32 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 WARYCH Michał 32 Warszawa
2 BUCZYŃSKA Aleksandra Milena 26 Warszawa
3 KĘSIK Sebastian Hubert 19 Warszawa
4 RANC Renata 43 Warszawa
5 KARASZEWSKI Michał 30 Warszawa
6 ŁAPIŃSKA Monika Beata 41 Warszawa
7 SAWICKI Adam 45 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 KALETA Sebastian Jerzy 29 Warszawa
2 LASOCKI Dariusz 40 Warszawa
3 HEJKA Oskar Jerzy 42 Warszawa
4 SZYSZKO Piotr Cezar 41 Warszawa
5 HAŁABURDZIN-RUTKOWSKA Agnieszka Maria 54 Warszawa
6 ŚWIDERSKA Barbara 69 Warszawa
7 PIPEREK Małgorzata Janina 56 Warszawa
8 PIEKNIK Katarzyna Ewa 33 Warszawa
9 KOZIŃSKI Tomasz Marian 63 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JANA ŚPIEWAKA – WYGRA WARSZAWA

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 GOSPODARCZYK Hanna Dobrawa 32 Warszawa
2 OKRASA Cezary Damian 33 Warszawa
3 STAŃCZUK Kinga Barbara 30 Warszawa
4 ZARÓD Marcin Grzegorz 34 Warszawa
5 DOMAŃSKA Inga Maria 35 Warszawa
6 KMICIK Marcin Włodzimierz 54 Warszawa
7 HALBERSZTAT Anna 39 Warszawa
8 GASTOŁ Marta 20 Warszawa
9 SZAJER Michał Paweł 29 Warszawa

Lista nr – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY SLD LEWICA RAZEM

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 JARUZELSKA Monika Anna 55 Warszawa
2 GROCHALA Dorota Lidia 57 Warszawa
3 WZOREK Krzysztof Jan 68 Warszawa
4 TOMASZEWSKA Barbara Janina 60 Warszawa
5 BRODOWSKA Agnieszka Maria 31 Warszawa
6 KACZYŃSKI Witold 49 Warszawa
7 KELLES-KRAUZ Joanna Maria 55 Warszawa
8 SIARKOWSKI Marek Władysław 60 Warszawa
9 SYPKIN-DĘBICKI Włodzimierz 69 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW ODKORKUJEMY WARSZAWĘ. RIGCZ. TANAJNO. HAWAJSKA+

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 CERAN Edyta Kinga 41 Warszawa
2 WALTER Julia Weronika 19 Warszawa
3 RULAK Monika 19 Warszawa
4 CZARNECKI Sebastian 23 Warszawa
5 WOLSKI Jakub Filip 19 Warszawa
6 CZARNECKI Tomasz Marek 45 Warszawa
7 SASIN Antoni 19 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MIASTO JEST NASZE – RUCHY MIEJSKIE

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 GARDAWSKI Stefan Bernard 36 Warszawa
2 LESIŃSKI Aleksander Michał 44 Warszawa
3 PŁOCHA Karolina Agnieszka 27 Warszawa
4 OZDOWSKI Janusz Maciej 22 Warszawa
5 KIERSNOWSKA Ewelina Marianna 28 Warszawa
6 FLISZKIEWICZ Alicja Franciszka 61 Warszawa
7 TARŁOWSKI Jerzy Stanisław 25 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY II RZECZPOSPOLITA POLSKA

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 USS Piotr Stanisław 28 Warszawa
2 STUDZIENNA Lilia 72 Warszawa
3 CHOROMAŃSKA Karolina 36 Warszawa
4 KOŁOŁO Anna Regina 46 Warszawa
5 ZIELIŃSKA Grażyna Anna 48 Warszawa
6 SOBOLEWSKI Miłosz Stefan 61 Warszawa
7 SOŁTYSIAK Roman 49 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JACKA WOJCIECHOWICZA AKCJA WARSZAWA

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 GRUCHALSKI Grzegorz Jerzy 29 Warszawa
2 ZELJAS Joanna Maria 46 Warszawa
3 ZAWADZKA Ewa Maria 36 Warszawa
4 PŁASKA Marcin Krzysztof 34 Warszawa
5 BOGUSZEWSKI Michał Jerzy 29 Warszawa
6 KOZŁOWSKI Jacek 60 Warszawa
7 REGEL Żaneta Maria 72 Warszawa

źródło: https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/146501/dist_council/2

KANDYDACI NA PREZYDENTA WARSZAWY:

KANDYDACI DO URZĘDU PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY (alfabetycznie, wg nazwisk):

KANDYDACI DO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO:

Okręg nr 3 – Dzielnice m. st. Warszawy: Białołęka, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła, Praga Północ, Praga Południe

Okręg Nazwa rady Liczba
Wyborców Mandatów Komitetów które zarejestrowały listy Kandydatów ze wszystkich list
3 Sejmik Województwa Mazowieckiego 443274 5 14 90

LISTY KANDYDATÓW DO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO, W PODZIALE NA KOMITETY:

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WOLNI I SOLIDARNI

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 DZIONG Ryszard Marek 63 Warszawa
2 SZMIGIEL Beata 31 Warszawa
3 BALCERZAK Barbara 67 Warszawa
4 DRYL Andrzej Marian 62 Milanówek
5 GÓRSKI Henryk Albin 73 Warszawa
6 WYKRĘT-SEMILSKA Magdalena Teresa 66 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 KACPRZAK Dariusz 44 Warszawa
2 KUCHNO Julia Helena 23 Warszawa
3 WOŹNIAK Michał Jerzy 20 Warszawa
4 MELAK Zofia Emilia 38 Warszawa
5 GLEB Mirosław Dariusz 57 Białobrzegi
6 ZAWIRSKA Aleksandra Magdalena 46 Warszawa
7 POŁEĆ Dariusz Jerzy 60 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ’15

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 BARBACHOWSKI Tomasz Krzysztof 32 Warszawa
2 STRZEMBOSZ Agnieszka Ewa 47 Ząbki
3 DUCH Mateusz 28 Boże
4 MIODUSZEWSKA Izabela Anna 43 Warszawa
5 WIŚNIEWSKA Elżbieta 51 Warszawa
6 BANAŚ Jerzy 68 Warszawa
7 BIELIŃSKA-JACEWICZ Beata Małgorzata 53 Warszawa
Lista nr – KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 ZDZIKOT Tomasz Władysław 38 Warszawa
2 ZABŁOCKI Wojciech Jakub 32 Warszawa
3 ROŻEK Anna Maria 29 Warszawa
4 NOWAK Dominik Konrad 29 Wsola
5 MATUSIK-NIEDZIAŁEK Agnieszka Magdalena 37 Warszawa
6 LISIECKA Ewa Elżbieta 32 Warszawa
7 MILWIW-BARON Piotr 57 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY ZJEDNOCZENIE CHRZEŚCIJAŃSKICH RODZIN

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 KUDERA Krzysztof 39 Warszawa
2 DZIUBAK Elżbieta Maria 64 Warszawa
3 MICHALIK Paweł 31 Warszawa
4 OBSTAWSKI Mirosław Marian 59 Warszawa
5 SZCZUBEŁEK Klaudia 18 Ostrołęka

Lista nr – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 KUCHARSKI Tomasz Antoni 65 Warszawa
2 PAPROCKA-ŚLUSARSKA Wioletta 35 Warszawa
3 ZIĄTEK Izabela 38 Warszawa
4 CELIŃSKI Krzysztof 39 Warszawa
5 JUREK Jerzy Maria 37 Warszawa
6 GĘSINA Elżbieta Dorota 60 Warszawa
7 JEZIORSKI Łukasz Tomasz 39 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 STELMAŃSKA Izabela 43 Warszawa
2 SZYMANEK Piotr Ludomir 54 Warszawa
3 BOGIEL Teresa Maria 63 Warszawa
4 KALISZYK Zbigniew 67 Konstancin-Jeziorna
5 SUROWIECKI Robert Jerzy 58 Warszawa
6 FARKOWSKA Agata Maria 45 Warszawa
7 NOWATKIEWICZ Rafał Sebastian 37 Warszawa

Lista nr – KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY SLD LEWICA RAZEM

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 WANIEK Danuta 71 Warszawa
2 PARZYCH-GÓRSKA Urszula Izabela 33 Warszawa
3 ŚWIĘCKI Mariusz 31 Warszawa
4 SADKOWSKI Dariusz Tadeusz 48 Warszawa
5 WIKTORUK Jolanta 47 Warszawa
6 PARADOWSKI Zbigniew Piotr 57 Warszawa
7 PŁONKA Andrzej 67 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY RUCH NARODOWY RP

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 RYCHLIK Jerzy 29 Warszawa
2 TUMANOWICZ Barbara Kazimiera 56 Warszawa
3 CIEŚLAK Damian Władysław 32 Warszawa
4 LUTY Edyta Agnieszka 33 Warszawa
5 USIĄDEK Paweł 36 Warszawa
6 WIELĄDEK Rafał Piotr 31 Warszawa
7 JÓZEFOWICZ Dominika Anna 33 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY STRONNICTWA PRACY

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 WASILEWSKA-MIERNICKA Grażyna Janina 68 Warszawa
2 SZUŁAKIEWICZ Ryszard 72 Warszawa
3 JAROMSKA Larysa Helena 56 Blizne Jasińskiego
4 WRÓBEL Krzysztof 55 Rząśnik
5 ZWOLIŃSKA Joanna Zofia 65 Warszawa
6 ŁĘSKI Paweł Cezary 62 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 MALICKI Jarosław 52 Warszawa
2 BOJANOWSKI Jakub Adam 26 Warszawa
3 ORŁOWSKA Maria Elżbieta 62 Warszawa
4 STEFANIAK Magda 24 Warszawa
5 ZIELIŃSKA Małgorzata 32 Siedlce

Lista nr – KOMITET WYBORCZY PARTII RAZEM

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 JAGODZIŃSKA Anna Klara 36 Warszawa
2 PARADZIŃSKI Aleksander Krzysztof 29 Warszawa
3 GODLEWSKA Monika Zofia 29 Warszawa
4 VAN WALLENDAEL Kacper Janusz 25 Warszawa
5 KUCZYŃSKA Urszula Teresa 36 Warszawa
6 SKRZYNIARZ Michał Aleksander 40 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JEDNOŚĆ NARODU – WSPÓLNOTA

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 PRUSZYŃSKI Bogdan Bartłomiej 73 Warszawa
2 PLUCHRAT Barbara Teresa 66 Warszawa
3 MORYSIŃSKI Stanisław Bartłomiej 62 Warszawa
4 POLICHNOWSKA Jolanta Maria 70 Warszawa
5 OBIERZYŃSKA Agnieszka Anna 35 Warszawa
6 WYSOCZAŃSKI Walery 63 Warszawa

Lista nr – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WOLNOŚĆ W SAMORZĄDZIE

Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
1 STAWICKI Sylwester 22 Warszawa
2 STAWICKI Grzegorz Henryk 53 Nieporęt
3 KULPITA Artur 22 Warszawa
4 KRAWCZYK Klaudia Weronika 22 Warszawa
5 SOKÓLSKA Aleksandra Karolina 26 Warszawa
6 KRAWCZYK Magdalena Maria 20 Warszawa
7 KAWKA Julia Anna 20 Nieporęt

 

źródło: https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/140000/voiv_council/3

JAK GŁOSOWAĆ (informacje o kartach wyborczych i ich wypełnianiu):

Zgodnie z oficjalnymi komunikatami Państwowej Komisji Wyborczej, wiadomo już, że w tegorocznych wyborach samorządowych będziemy głosować na kartach w formie „wielkich płacht”, a nie „książeczek”.

Wszystko po to, aby uniknąć sytuacji, w której ktoś nie zrozumie instrukcji oddawania głosu i omyłkowo zaznaczy po prostu nazwisko tylko na pierwszej stronie (mimo, że chciał glosować na innego kandydata), albo na wszystkich stronach (nie będąc pewnym ile głosów w sumie może oddać). Pojedyncza „duża płachta” z instrukcją na górze ma temu zapobiec.

Wzory różnego typu kart do głosowania, wraz z instrukcjami oddawania głosu oraz wzory nakładek Braille’a dla można już obejrzeć i pobrać na stronie PKW:

http://pkw.gov.pl/780_2018_r/1/27765_Uchwala_Panstwowej_Komisji_Wyborczej_z_dnia_27_sierpnia_2018_r_w_sprawie_wzorow_kart_do_glosowania_oraz_nakladek_na_karty_do_glosowania_sporzadzonych_w_alfabecie_Braillea_w_wyborach_do_rad_gmin_rad_powiatow_sejmikow_wojewodztw_i_rad_dzielnic_mst_Warszawy_oraz_w_wyborach_wojtow_burmistrzow_i_prezydentow_miast

Przypominamy także, że zmieniły się zasady tego jak nalezy oddać głos, aby był ważny. Nowelizacja kodeksu wyborczego zmieniła sposób w jaki organ wyborczy definiuje zasady ważności głosu oraz to czy można coś dopisać na karcie wyborczej!

Nowelizacja zmienia również sposób oddania głosu i zasady jego ważności. Do tej pory dla uznania ważności głosu konieczne było wpisanie czytelnego znaku „X”, czyli dwóch przecinających się linii przy nazwisku kandydata. Teraz za znak „X” uznawane będą „co najmniej dwie przecinające się linie”. Oznacza to, że ważny głos można także oddać, rysując np. gwiazdkę.

Co więcej – inaczej niż dotychczas – dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo innych znaków lub dopisków nie wpłynie na ważność oddanego głosu. Niejasne zasady mogą być trudne do zrozumienia dla wyborców, a członkowie komisji obwodowych mogą mieć poważne wątpliwości, czy głos jest ważny czy nie.

źródło: https://tvs.pl/informacje/159573/ | http://wybieramwybory.pl/wybory-samorzadowe/informacje-dla-wyborcow/jak-glosowac-w-wyborach-samorzadowych

Wywiad z szefem Państwowej Komisji Wyborczej (25/09/18), m.in. w sprawie ważności oddawanych głosów oddawanych w nadchodzących wyborach samorządowych (Interia):

W najbliższych wyborach samo głosowanie będzie odbywało się na nowych zasadach.

– Tego obawiam się najbardziej. Dotychczasowa zasada była prosta. Znak „X” świadczył o ważności głosu, a wszelkie dopiski w kratce czy dodatkowe znaczki unieważniały ten głos. Teraz, po nowelizacji Kodeksu wyborczego, głos będzie ważny, jeśli w kratce znajdzie się znak definiowany jako co najmniej dwie przecinające się linii, a dopiski w obrębie kratki nie będą miały wpływu na ważność głosu.

Wyborcy będą mogli wstawić np. gwiazdkę, kratkę, zakreskować pole i głos będzie uznawany za ważny?

– Nawet jeśli wyborca zmieści w kratce 10 czy 15 przecinających się kresek, to głos będzie ważny. Dopiski w pozostałych kratkach nie będą powodować unieważnienia, pod warunkiem, że komisja nie dostrzeże tam skrzyżowanych linii.

A co jeśli kratka zostanie całkowicie zamalowana?

– Podjęliśmy specjalną uchwałę z wytycznymi dla obwodowych komisji do spraw ustalania wyników wyborów. Kodeks mówi, że głos ważny jest wtedy, jeżeli można odczytać, że w kratce znajduje się znak „X” czy przecinające się linie. Natomiast jeśli kratka jest całkowicie lub częściowo zamazana i komisja nie widzi przecinających się linii, to nie można zakładać, że jest to głos „za”.

Jeżeli wyborca się pomyli, zamaluje kratkę, i w kolejnej postawi krzyżyk, to głos będzie ważny?

– Takie głosy należy rozstrzygać indywidualnie. Ale jeśli w jednej kratce jest postawiony „X”, a druga kratka czy nawet dwie, trzy są tak dokładnie zamalowane, że nie sposób dostrzec tam jakiegokolwiek przecięcia się linii, to głos jest ważny, ponieważ zaczernienia kratek traktujemy jako dopisek. Kodeks wyborczy wyraźnie mówi, że dopiski nie mają wpływu na ważność głosu.

Co w sytuacji, kiedy komisja będzie mieć wątpliwości, jak ocenić dany głos?

– Komisja powinna podjąć decyzję poprzez głosowanie. Może też, w razie wątpliwości, skonsultować się z komisją wyższego szczebla. Obawiamy się jednak, że mogą powstać rozbieżności w ocenie głosów pomiędzy komisjami, co może z kolei wywołać protesty. Dlatego będziemy nakłaniać wyborców, żeby głosując starali się ograniczyć do znaku „X” i nie czynili żadnych dopisków.

źródło: https://fakty.interia.pl/autor/jolanta-kaminska-aleksandra-gieracka/news-hermelinski-mam-nadzieje-ze-wyborcy-nie-beda-okupowac-pkw,nId,2634814#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Znaleźliśmy dla Was jakiś „filmowy poradnik” dotyczący tego jak oddać głos, który będzie jednocześnie ważny i zabezpieczony przed ewentualnymi późniejszym manipulacjami, ale nie wiem czy to dobre i skuteczne rozwiązanie, zostawiam to Waszej ocenie…

 

Test świeczkowy... działa!!!!

Opublikowany przez Kasia Drożdż Sobota, 15 września 2018

ZAKTUALIZOWANE OBWODY WYBORCZE I ADRESY KOMISJI WYBORCZYCH :

Numer Adres Typ obwodu Dostępny dla osób niepełnosprawnych Granice obwodu
447 ZHR, ul. Jakubowska 18 Praga-Południe stały Tak ul. Berezyńska: strona parzysta od nr 2 do nr 24, strona nieparzysta od nr 3 do nr 19, ul. Czeska: cała, ul. Estońska: cała, ul. Finlandzka: cała, ul. Francuska: strona nieparzysta od nr 31 do nr 49 ul. Gruzińska: cała, ul. Jakubowska: cała, ul. Lipska: strona parzysta od nr 4 do nr 20, strona nieparzysta od nr 3 do nr 15A, ul. Łotewska: cała, ul. Walecznych: strona nieparzysta od nr 3 do nr 29, ul. Wał Miedzeszyński: 870, 872
448 Szkoła Podstawowa 373 (dawne Gimnazjum nr 18), ul. Angorska 2 Praga-Południe stały Nie ul. Angorska: strona parzysta od nr 6 do nr 14, strona nieparzysta od nr 13 do nr 27, ul. Londyńska: strona nieparzysta od nr 9 do nr 27, strona parzysta od nr 22 do nr 34, ul. Międzynarodowa: strona nieparzysta od nr 51 do nr 65 ul. Niekłańska: strona parzysta od nr 38 do nr 48, ul. Peszteńska: 5 oraz strona parzysta od nr 8 do nr 12, ul. Walecznych: 57, al. J. Waszyngtona: 3 oraz strona parzysta od nr 30/36 do nr 46
449 Zespół Szkół nr 21, ul. Saska 78 Praga-Południe stały Nie ul. Międzynarodowa: strona parzysta od nr 52 do nr 68B
450 Zespół Szkół nr 21, ul. Saska 78 Praga-Południe stały Nie ul. Adampolska: cała, ul. Angorska: 2, 3, 4, 5/9, ul. Berezyńska: strona nieparzysta od nr 23 do nr 37, strona parzysta od nr 26 do nr 44 ul. Dąbrówki: cała, ul. Elsterska: cała, ul. Francuska: strona parzysta od nr 30 do nr 52, ul. Irlandzka: cała, ul. Lipska: strona nieparzysta od nr 21 do nr 27, strona parzysta od nr 26 do nr 42, ul. Niekłańska: 37A, 39, 39A, ul. A. Nobla: strona parzysta i nieparzysta od nr 32 do nr 49, ul. Saska: strona parzysta od nr 78 do nr 102/104 oraz strona nieparzysta od nr 91 do nr 113, ul. Walecznych: strona nieparzysta od nr 33 do nr 51, al. J. Waszyngtona: strona parzysta od nr 2A do nr 26.
451 Zespół Szkół nr 77, ul. Zwycięzców 7/9 Praga-Południe stały Nie ul. Dąbrowiecka: cała, ul. Francuska: strona nieparzysta od nr 1 do nr 27, ul. Genewska: strona nieparzysta od nr 21 do nr 39, strona parzysta od nr 22 do nr 40A, ul. Katowicka: cała, ul. Kryniczna: cała, ul. Nurska: cała, ul. Obrońców: strona parzysta od nr 2 do nr 20 oraz strona nieparzysta od nr 1 do nr 33, ul. Paryska: strona nieparzysta od nr 17 do nr 39, ul. Poselska: cała, pl. Przymierza: od nr 1 do nr 5, ul. Radziłowska: cała, ul. Szczuczyńska: cała, ul. Walecznych: strona parzysta od nr 4/6 do nr 32, ul. Wał Miedzeszyński : 820, 822, 844, 868, ul. Wąchocka: cała, ul. Zakopiańska: cała, ul. Zwycięzców: strona nieparzysta od nr 3/5 do nr 25 oraz strona parzysta od nr 2 do nr 24.
452 Zespół Szkół nr 84, ul. Zwycięzców 44 Praga-Południe stały Nie ul. Holenderska: cała, ul. Londyńska: 1A, 5, oraz strona parzysta od nr 2 do nr 16, ul. Międzynarodowa: strona nieparzysta od nr 41 do nr 49, ul. Niekłańska: strona parzysta od nr 26 do nr 34, ul. Peszteńska: 2, 3, ul. Walecznych: strona parzysta od nr 64 do nr 70, ul. Zwycięzców 40, 42, 44, 47, 51, 53, 59
453 Zespół Szkół nr 84, ul. Zwycięzców 44 Praga-Południe stały Nie ul. Międzynarodowa: strona parzysta od 32 do 50A, ul. Zwycięzców nr 63
454 Przedszkole nr 162 (wejście od ul. Francuskiej 34), ul. Dąbrówki 3 Praga-Południe stały Nie ul. Francuska: strona parzysta od nr 2 do nr 28, ul. Królowej Aldony: cała, ul. Niekłańska: strona nieparzysta nr 9/11 do nr 29, ul. A. Nobla: strona nieparzysta od nr 3 do nr 29C oraz nr 14 i 16, ul. Obrońców: strona parzysta od nr 24 do nr 52 oraz strona nieparzysta od nr 39 do nr 47A, ul. Saska: strona parzysta od nr 50 do nr 76 oraz strona nieparzysta od nr 63/75 do nr 89, ul. J. Styki: cała, ul. Walecznych: strona parzysta od nr 34 do nr 62, ul. Zwycięzców: strona nieparzysta od nr 31 do nr 45
455 IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, ul. Saska 59 Praga-Południe stały Tak ul. Meksykańska: cała, ul. Paryska: strona parzysta od nr 16 do nr 30, pl. Przymierza: 6, 8, ul. Saska: 59, ul. Wandy: strona nieparzysta od nr 3/7 do nr 15, strona parzysta od nr 6 do nr 16, ul. Zwycięzców: 28, 30, 32, 34
456 IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, ul. Saska 59 Praga-Południe stały Tak ul. Brazylijska: strona parzysta od nr 4 do nr 26, ul. Kubańska: 4, 8, ul. Międzynarodowa: strona nieparzysta od nr 31A do nr 33, ul. Saska: 42, 44, 57, 57A, al. Stanów Zjednoczonych: strona nieparzysta od nr 21 do nr 35, ul. Wandy: 2, 4, 4A
457 Szkoła Podstawowa nr 143, al. Stanów Zjednoczonych 27 Praga-Południe stały Nie ul. Brazylijska: strona nieparzysta od nr 3 do nr 15, ul. Międzynarodowa: 37, 37A, ul. Saska: 48, 48A
458 Prom Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23 Praga-Południe stały Tak ul. Alzacka: cała, ul. Argentyńska: cała, ul. Ateńska: strona nieparzysta od nr 3 do nr 67, ul. Bajońska: cała, ul. Berneńska: cała, ul. Brukselska: strona nieparzysta od nr 1 do nr 21, strona parzysta od nr 4 do nr 26 oraz nr 44, 44A, 46, 46A, ul. Bułgarska: cała, ul. Drezdeńska: 3, ul. Genewska: strona parzysta i nieparzysta od nr 1 do nr 19A, ul. Grecka: cała, ul. Indyjska: cała, ul. Kanadyjska: cała, ul. Koreańska: cała, ul. Lotaryńska: cała, ul. Paryska: strona nieparzysta od nr 3 do nr 11/15, strona parzysta od nr 2 do nr 14, ul. Rapperswilska: cała, ul. Rumuńska: cała, ul. Rzymska: cała, ul. Saska: strona nieparzysta od nr 3 do nr 9L, al. Stanów Zjednoczonych: 16, 18, 20, 20B, ul. Wał Miedzeszyński: 389A, ul. Wersalska: cała, ul. Złoczowska: cała.
459 Szkoła Podstawowa nr 397 (dawne Gimnazjum nr 20), ul. Afrykańska 11 Praga-Południe stały Nie ul. Afrykańska: 7, 11, ul. Drezdeńska: 5, ul. Egipska: 6, ul. Lizbońska: cała, ul. Saska: strona parzysta od nr 2 do nr 16, al. Stanów Zjednoczonych: 24
460 Zespół Szkół nr 37, ul. al. Stanów Zjednoczonych 24 Praga-Południe stały Tak ul. Afrykańska: strona parzysta od nr 12 do nr 16E, ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego: od nr 53 do 53G, al. Stanów Zjednoczonych: 26
461 Szkoła Podstawowa nr 397 (dawne Gimnazjum nr 20), ul. Afrykańska 11 Praga-Południe stały Nie ul. gen. T. Bora-Komorowskiego: nr 56, 56A, 56B, 56C ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego: strona parzysta i nieparzysta od nr 44 do 52, ul. gen. S. Skalskiego: 1, 3, 5
462 Przedszkole nr 295, Afrykańska 9 Praga-Południe stały Tak ul. Afrykańska: 3, 5, 5A, ul. Arabska: strona parzysta od nr 2 do nr 10, ul. Ateńska: strona parzysta od nr 6 do nr 12, ul. Egipska: 3, 5, ul. Nubijska: cała
463 Dom Pomocy Społecznej im. Matysiaków, Arabska 3 Praga-Południe stały Tak ul. Afrykańska: strona parzysta od nr 2 do nr 10, ul. Algierska: cała, ul. Arabska: 5, ul. Ateńska: 2, ul. Libijska: cała, ul. Marokańska: cała, ul. Wał Miedzeszyński: 345
1134 Dom Pomocy Społecznej im. Matysiaków, Arabska 3 Praga-Południe dom pomocy społecznej Nie Dom Pomocy Społecznej im. Matysiaków

źródło: https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/obwody/146507

KTO MOŻE GLOSOWAĆ W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH:

Masz prawo do głosowania w wyborach samorządowych, jeżeli jesteś obywatelem polskim i najpóźniej w dniu wyborów kończysz 18 lat. Musisz także stale mieszkać na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego – czyli gminy, powiatu lub województwa.

Stałe zamieszkanie musi być potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców gminy, w której stale zamieszkujesz. Dotyczy to także prawa udziału w głosowaniu w wyborach do rad dzielnic m. st. Warszawy.

źródło: http://www.wybieramwybory.pl/wybory-samorzadowe/informacje-dla-wyborcow/czy-mam-prawo-do-glosowania

JESTEM OBYWATELEM UE, ALE NIE JESTEM OBYWATELEM POLSKIM. CZY MOGĘ GŁOSOWAĆ W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH?

TAK. Jeżeli jesteś obywatelem Unii Europejskiej, ale nie jesteś obywatelem polskim, MOŻESZ głosować w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Musisz być jednak wpisany do stałego rejestru wyborców, prowadzonego przez gminę.

Masz prawo do udziału w głosowaniu, jeżeli:

  1. najpóźniej w dniu głosowania kończysz 18 lat;
  2. stale mieszkasz na terenie danej gminy;
  3. nie zostałeś pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  4. nie zostałeś ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu.

Dotyczy to również prawa udziału w głosowaniu w wyborach do rady dzielnicy m. st. Warszawy.

Jeżeli jesteś obywatelem UE, ale nie jesteś obywatelem polskim, NIE MOŻESZ głosować w wyborach do rady powiatu i sejmiku województwa.

źródło: http://www.wybieramwybory.pl/wybory-samorzadowe/informacje-dla-wyborcow/jestem-obywatelem-ue-ale-nie-jestem-obywatelem-polskim-czy-moge-glosowac-w-wyborach-samorzadowych

CZY MOGĘ GŁOSOWAĆ NA PODSTAWIE ZAŚWIADCZENIA?

NIE. W wyborach samorządowych nie wydaje się zaświadczeń o prawie do głosowania.

W tych wyborach głosować możesz tylko w miejscu stałego zamieszkania.

źródło: http://www.wybieramwybory.pl/wybory-samorzadowe/informacje-dla-wyborcow/czy-moge-glosowac-na-podstawie-zaswiadczenia

CZY MOGĘ GŁOSOWAĆ W MIEJSCU POBYTU CZASOWEGO?

NIE. W wyborach samorządowych głosować możesz wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania.

Wyjątek dotyczy osób, przebywających w szpitalach, sanatoriach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, w których zostały utworzone obwody głosowania. Placówki te muszą jednak znajdować się na terenie tego samego województwa co gmina, w której wyborca stale zamieszkuje.

źródło: http://www.wybieramwybory.pl/wybory-samorzadowe/informacje-dla-wyborcow/czy-moge-glosowac-w-miejscu-pobytu-czasowego

JAK SPRAWDZIĆ / DOPISAĆ SIĘ DO REJESTRU/SPISU WYBORCÓW:

CO TO JEST SPIS WYBORCÓW?

Spis wyborców to spis wszystkich osób, którym przysługuje prawo do głosowania.

Spis wyborców dla każdego obwodu głosowania sporządza wójt (burmistrz, prezydent miasta) na podstawie rejestru wyborców. Wyborca może być wpisany tylko do jednego spisu wyborców.

Spis wyborców jest udostępniany do wglądu na pisemny wniosek wyborcy.

źródło: http://www.wybieramwybory.pl/wybory-samorzadowe/rejestr-wyborcow-i-spis-wyborcow/co-to-jest-spis-wyborcow

W JAKI SPOSÓB UDOSTĘPNIANY JEST SPIS WYBORCÓW?

Pomiędzy 20 a 6 dniem przed dniem wyborów możesz sprawdzić w urzędzie gminy, w której spis został sporządzony, czy Twoje nazwisko jest uwzględnione w spisie. Konieczny jest Twój pisemny wniosek w tej sprawie.

Gmina odpowie Ci, że jesteś ujęty w spisie wyborców, albo że w nim nie figurujesz (w tym również z powodu skreślenia ze spisu), lub że dane wyborcy podane we wniosku różnią się od danych osoby wpisanej do spisu. Jeżeli sobie tego zażyczysz, informacja ta będzie potwierdzona na piśmie.

źródło: http://www.wybieramwybory.pl/wybory-samorzadowe/rejestr-wyborcow-i-spis-wyborcow/w-jaki-sposob-udostepniany-jest-spis-wyborcow

CO TO JEST REJESTR WYBORCÓW?

Rejestr wyborców obejmuje osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy, którym przysługuje prawo do głosowania w wyborach lub prawo do udziału w referendum. Wyborca może być ujęty tylko w jednym rejestrze wyborców.

Wpis do stałego rejestru wyborców powoduje ujęcie w spisie wyborców i w spisie osób uprawnionych do udziału w referendum w miejscu stałego zamieszkania w każdych kolejnych wyborach i referendach, przeprowadzanych na obszarze danej gminy.

źróło: http://www.wybieramwybory.pl/wybory-samorzadowe/rejestr-wyborcow-i-spis-wyborcow/co-to-jest-rejestr-wyborcow

DO KIEDY MUSZĘ ZŁOŻYĆ WNIOSEK O WPISANIE DO REJESTRU WYBORCÓW?

Przepisy prawa wyborczego nie określają terminu, do którego musisz złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Powinieneś jednak mieć na uwadze, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma 3 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku. Jeżeli jednak złożysz go np. w ostatnim dniu roboczym przed wyborami, decyzja o wpisaniu Cię do rejestru wyborców może nie być wydana w tym samym dniu.

Jeżeli złożysz wniosek w ostatnich dniach przed wyborami i decyzja o wpisaniu Cię do rejestru wyborców będzie odmowna, może to także uniemożliwić rozpatrzenie Twojej skargi na tę decyzję przed dniem głosowania.

źródło: http://www.wybieramwybory.pl/wybory-samorzadowe/rejestr-wyborcow-i-spis-wyborcow/do-kiedy-musze-zlozyc-wniosek-o-wpisanie-do-rejestru-wyborcow

GŁOSOWANIE KORESPONDENCYJNE DLA WYBORCÓW ZE ZNACZNYM LUB UMIARKOWANYM STOPNIEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI:

Wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej do 8 października 2018.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy jednocześnie ponownego głosowania (tzw. II tura) w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może go zgłosić po dniu pierwszego głosowania – najpóźniej do 25 października 2018.

źródło: http://pkw.gov.pl/337_Wydarzenia/1/27528_Glosowanie_korespondencyjne_dla_wyborcow_ze_znacznym_lub_umiarkowanym_stopniem_niepelnosprawnosci

Więcej o głosowaniu korespondencyjnym: tutaj.

GŁOSOWANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA:

Wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do głosowania przez pełnomocnika.

W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek w urzędzie gminy (miasta), w której jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej do 12 października br.

Akt pełnomocnictwa sporządzony przed pierwszym głosowaniem dotyczy również ponownego głosowania w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta), jeżeli będzie ono przeprowadzone.

Z kolei wyborca, który przed pierwszym głosowaniem nie złożył wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, może złożyć taki wniosek po dniu pierwszego głosowania – najpóźniej do 26 października br.

 

źródło: http://pkw.gov.pl/337_Wydarzenia/1/27530_Dla_kogo_glosowanie_przez_pelnomocnika_AUDIO