Select Page

17/10/2015, 12:00, plaża Poniatówka:

Parada łodzi rejowych i statków na Wiśle.

Kilkanaście tradycyjnych łodzi drewnianych z ożaglowaniem rejowym oraz rozprzowym, w towarzystwie bocznokołowca „Gloria Mechanica”, zaprezentuje się mieszkańcom Warszawy w sobotę, 17 października.

W paradzie wezmą udział łodzie, które reprezentowały Polskę na Festiwalu Loary w Orleanie (m.in. „Święta Barbara” – rejowiec z wielkim bawełnianym żaglem o pow. 35m2; „Zygmunt” – bat wiślany, znany w Warszawie jako „Taxi Wisła” i wiele innych jednostek).
Parada rozpocznie się z wysokości wyspy Poniatówki – na wysokości mostu Poniatowskiego – o godzinie 12:00. Łodzie, będą kierowały się w stronę Podzamcza (w zależności od warunków wiatrowych, na żaglach, wiosłach i silnikach). Między godziną 14:00 a 15:00 powrócą na wyspę.
Opcjonalnie, jeśli warunki żeglarskie to umożliwią, odbędą się dwa biegi żaglowców. Pierwszy to regaty rejowców. Dwie drewniane krypy na najbardziej tradycyjnym ożeglowaniu rejowym będą ścigać się na trasie, której start wyznaczy wyspa Poniatówka a metę kierunek wiatru (Most Łazienkowski lub Świętokrzyski). Drugi bieg żaglowców zaangażuje mniejsze jednostki: baty i pychówki, które na ożeglowaniu rozprzowym przepłyną podobną trasę.

Harmonogram:
12:00 – Start Parady (Wyspa Poniatówka – Podzamcze)
14:00 – Powrót łodzi na Wyspę Poniatówkę
15:00 – 18:00 (opcjonalnie i zależnie od warunków atmosferycznych) dwa biegi żaglowców; rejowce oraz baty i pychówki na żaglach rozprzowych.