Select Page

19/11/2015, 19:00, PROM Kultury Saska Kępa:

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania: „Król i trup”.

Opowieści: Tuup (Gujana/Wielka Brytania).
Muzyka (sitar): Sheema Mukherjee (Indie/Wielka Brytania).

Historia ta, pochodząca z tradycji hinduskiej, ma ponad 2000 lat. Oto król Vikram musi dotrzeć nocną porą do miejsca, w którym czeka na niego czarnoksiężnik. Kłopot w tym, że król nie odbywa tej podróży sam: niesie na ramieniu trupa. Mało tego – trup gada i opowiada historie-dylematy, każda z nich kończy się zagadką, którą rozwiązać muszą król i … słuchacze. Strach pomyśleć, co będzie, jeśli nam się nie uda! A dylematy te są prawdziwe i wystawiają na niezłą próbę naszą zdolność logicznego myślenia, umiejętność odróżniania rzeczywistości od iluzji, wiedzę o świecie, a raczej wyobrażenie, jakie mamy na ten temat.

TUUP (Godfrey Duncan) urodził się w Gujanie, wychował w Londynie. Jest opowiadaczem i muzykiem, liderem międzynarodowych projektów Fanfara Tirana i Global Underground. W swoim repertuarze sięga do najrozmaitszych tradycji, łączy je harmonijnie w swoich wspaniałych, porywających improwizacjach narracyjnych.

SHEEMA MUKHERJEE urodziła się w Indiach, mieszka w Wielkiej Brytanii. Studiowała klasyczną muzykę hinduską, jest kompozytorką i mistrzynią gry na sitarze. Współpracowała z wieloma artystami na całym świecie (m.in. Natachą Atlas), skomponowała muzykę do wielu do wielu widowisk teatralnych. W 2014 roku wydała solową płytę Sheema, gorąco przyjętą przez krytykę.

Widowisko w wykonaniu tego duetu jest ucztą dla ucha i oka, ożywia duszę i umysł, leczy ciało – bo wielka opowieść o królu Vikramie w znakomitym wykonaniu Tuupa i Sheemy wywoła Wasze łzy i Wasz wielki śmiech!

Spektakl w języku angielskim
/bilety 20 zł/