Select Page

23/09/2017 (sobota), 16:00, Ogród Powszechny:

Niech żyją rzeki! – dyskusja w Teatrze Powszechnym.

Dyskusja o wartościach i zagrożeniach polskich rzek w przeddzień ich światowego święta.
Zaprasza Koalicja Ratujmy Rzeki i Ogród Powszechny – 23.09.2017, godz. 16.00.

Wspólnie z Koalicją Ratujmy Rzeki zapraszamy do dyskusji o wartościach i przyszłości rzek Polski. Jaka ta przyszłość ma być? Od lat coraz intensywniej regulowane i eksploatowane, wkrótce mogą być jeszcze bardziej zagrożone. I to te największe i najpiękniejsze. Koalicja alarmuje: rządowe plany zamiany Wisły, Odry czy Bugu w „wodne autostrady” i kaskady zbiorników zaporowych oznaczają ich drastyczną degradację i związane z nią ogromne koszty społeczne, w tym zwiększone niebezpieczeństwo powodzi. Choć eksperci transportowi wskazują, że plany budowy dróg wodnych to niepotrzebne dublowanie możliwości kolei, ze strony orędowników regulacji płyną obietnice rozwoju rozumianego jako ujarzmienie dzikiej przyrody: rozkwitu nad rzekami przemysłu, hydroenergetyki i rekreacji za betonowymi zaporami. Chcemy zapytać Was: jakich rzek chcecie? Czy i w jaki sposób są one dla Was ważne? Czy przyłączycie się do społecznej akcji ratowania rzek przed betonem? A może jest miejsce na kompromis?

Zaproszeni goście to m.in. dr Barbara Pietrzak, hydrobiolog z Uniwersytetu Warszawskiego i ruchu Nauka dla Przyrody, Piotr Kaliszek, przewodniczący Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły, Tomasz Holc, żeglarz, były mistrz Polski i wicemistrz świata w żeglarstwie, prezes stowarzyszenia Nasza Wisła. Koalicję Ratujmy Rzeki będą reprezentować m.in. dr Marta Wiśniewska i dr hab. Wiktor Kotowski. Dyskusję poprowadzi Tomasz Stawiszyński z Radia Tok FM i kwartalnika Przekrój.

Debata jest wstępem do I Konferencji Koalicji Ratujmy Rzeki planowanej na 25.11.2017 w Warszawie. Już dziś zapraszamy! Zapoznaj się z celami Koalicji Ratujmy Rzeki (KRR): www.ratujmyrzeki.pl