Select Page

12/04/2018 (czwartek), 20:00, Mózg Warszawa:

SuperSam +1: Han Bennink / Tomasz Gwinciński.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/174919966645556/.

„„SUPERSAM + 1” to cykl wystąpień mistrzowskich. Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki, ale przewiduje też udział innych form wyrazu, takich jak: performance, multimedia, monodram. Podczas „SUPERSAM + 1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne.

„SUPER” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „SAM” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy.

Han Benink urodził się w 1942 roku w Zaandam. Jest artystą wizualnym oraz perkusistą w pełnym tego słowa znaczeniu. Jego dwa talenty często zbiegają się, gdy występują podczas wystaw. Jego pierwszym instrumentem perkusyjnym było krzesło kuchenne, a ostatnimi czasy powrócił do prostych instrumentów i podczas swoich występów często gra jedynie na werblu. Zainteresowanie dźwiękiem skłoniło go do bardziej ekscytujących eksperymentów z drewnianymi instrumentami dętymi oraz współpracy z innymi muzykami, co poszerzyło kontekst jazzowym w kierunku europejskiej muzyki improwizowanej. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, Bennink rozumie jak swingować w tradycyjny sposób i jak opanować do mistrzostwa freejazzowe brzmienie, a także jak wywołać kolektywny entuzjazm podczas gry z muzycznymi parterami. Han Benink, na równi z Mishą Mengelbergiem, Willemem Breukerem i Peterem Brötzmanem, odegrał istotną rolę w powstaniu europejskiego free jazzu.

Tomasz Gwinciński jest gitarzystą, perkusistą i kompozytorem urodzonym w Bydgoszczy w 1963 roku. Studiował medycynę i filozofię, a potem kompozycję u Bogusława Schaeffera. Jest jednym z założycieli tzw. sceny yassowej. W 1990 roku założył zespół Trytony, którego pierwsza płyta pt. „Tańce Bydgoskie” stanowiła nietypową mieszankę muzyki improwizowanej opartej na artystach takich, jak Eric Dolphy-John Coltrane-Ornette Coleman oraz tradycji dwudziestowiecznej muzyki klasycznej (np. Bela Bartok). Gwinciński współpracował z takimi muzykami jak Ryszard „Tymon” Tymański, Mikołaj Trzaska i Kazik Staszewski. Można usłyszeć go na kultowym albumie „Rozmowy s catem” nagranym z Kazikiem i Mazzoll & Arhythmic Perfection. Często gra z zespołami takimi jak Gwinciński / Richter / Skolik, Łoskot czy Mazzoll & Arhythmic Perfection. Gwinciński jest także producentem oraz twórcą muzyki teatralnej.

Drzwi: 19:30

Start: 20:00

Wstęp 20 zł”