Select Page

26/06/2018 (wtorek), 16:00 & 18:30, Teatr Powszechny:

Kiedy mój tata zmienił się w krzak – reż. Jakub Skrzywanek.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1582321218560202/.

„„Kiedy mój tata zmienił się w krzak” – na podstawie utworu Joke van Leeuwen – spektakl z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu

➤ kiedy: dwa pokazy 26 czerwca 2018 r. – o godz. 16.00 i 18.30
➤ gdzie: Teatr Powszechny w Warszawie, ul. Zamoyskiego 20

reżyseria: Jakub Skrzywanek
przekład: Jadwiga Jędryas
adaptacja i dramaturgia: Klaudia Hartung-Wójciak
działania edukacyjne: Dorota Kowalkowska
współpraca pedagogiczna: Małgorzata Simm, Ewa Węgrzyn-Jonek
scenografia i kostiumy: Agata Skwarczyńska
muzyka: Anna Stela
konsultacje merytoryczne: Elżbieta Krawczyk (CEO)
obsada: Angelika Cegielska, Michał Kosela, Karolina Krawiec, Ryszard Węgrzyn, Irena Wójcik

czas trwania: 60 minut

Spektakl „Kiedy mój tata zmienił się w krzak” jest historią o wojnie i uchodźctwie, ukazaną z perspektywy kilkuletniej dziewczynki – Tody. Tożsamość narratorki nie jest tu jednak określana tylko przez status uchodźcy i doświadczenie wojenne. Historia Tody jest przede wszystkim opowieścią o jej domu, wyobraźni, wspomnieniach, babci i listach od ojca, który zmienił się w krzak.

Podróż opowiadana przez Tody jest zapisem tego, jak dziewczynka widzi świat, który w obliczu stawianych przez nią podstawowych pytań, wydaje się jeszcze bardziej absurdalny i pozbawiony logiki.

Joke van Leeuwen – to urodzona w 1952 r. holenderska pisarka, poetka i ilustratorka. Autorka książek dla dzieci
i dorosłych. Studiowała historię i grafikę, ale chętnie występuje też na scenie. Wielokrotnie nagradzana, w tym m.in. Złotą Sową, Złotym i Srebrnym Rysikiem, Woutertje Pieterse Prijs oraz Theo Thijssen Prijs, czyli najważniejszymi nagrodami w dziedzinie literatury niderlandzkiej dla dzieci i młodzieży, a także prestiżowymi AKO Literatuurprijs za powieść dla dorosłych i Constantijn Huygensprijs za całokształt twórczości. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

➤ strona spektaklu: www.powszechny.com/spektakle/kiedy-moj-tata-zmienil-sie-w-krzak,s1485.html

➤ DZIAŁANIA EDUKACYJNE
Po spektaklu zaprosimy młodych widzów do udziału w warsztacie pedagogiczno-teatralnym, który odbędzie się w scenografii przedstawienia. Wspólnie z młodzieżą – w odniesieniu do spektaklu oraz osobistych doświadczeń uczestników, porozmawiamy o tym, czym są granice i co je tworzy oraz o tym, co lub kto pomaga je przekraczać. Widzowie, po odbytej z główną bohaterką „podróży”, będą mogli wejść w rolę wrażliwych kartografów i zmapować świat małej uchodźczyni, uważnie mu się przyglądając i nazywając odwiedzone „miejsca”. Warsztat poprowadzi pedagożka teatru – Dorota Kowalkowska z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

czas trwania warsztatu: 50 minut.


Produkcja spektaklu została dofinansowania w ramach 2. edycji Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl.
Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowanie ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Pokazy spektaklu w Teatrze Powszechnym w Warszawie realizowane są w ramach międzynarodowego projektu „Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe” (Atlas of Transitions).
Projekt współfinansowany ze środków programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej.