Select Page

27/06/2018 (środa), 19:00, Ogród Powszechny:

Historia w Ogrodzie / vol. 3 / Rewolucja 1905 r..

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/573478453052639/.

„Zapraszamy na trzecie spotkanie Historii w Ogrodzie o rewolucji niesłusznie zapomnianej, istotnym wystąpieniu robotników Królestwa Polskiego i ważnym momencie dla polskiej lewicy, w którym uczestniczyła Polska Partia Socjalistyczna i jej Organizacja Bojowa.

OPIS
U progu XX wieku świat trzęsie się w posadach.
Stary porządek zostanie definitywnie odesłany na śmietnik historii dopiero wydarzeniami roku 1914 i 1917. Ale jest jeszcze rok 1905, czyli rewolucyjna próba generalna.
Zaczyna się od wojny na Dalekim Wschodzie, gdzie Rosja doznaje upokarzającej porażki z japońskich rąk. Imperium, już wcześniej chore, zaczyna gorączkować.
Robotnicy wychodzą na ulice. Chcą jeść, ale krzyczą też: precz z absolutyzmem!
Bulgot wewnętrzny przechodzi we wrzenie.
Rewolucja się rozlewa, karmi krwią zabitych. Strajkuje i Królestwo Polskie, gdzie walka o lepszy byt splata się z ideą narodową, gdzie rodzi się nowoczesność.
Moment tak ważny, a jednak tak we współczesnej świadomości nieobecny. Dlaczego rewolucja została zapomniana? – zapytamy prof. Piotra Laskowskiego, historyka idei z Uniwersytetu Warszawskiego.

Cykl HISTORIA W OGRODZIE odbywa się co dwa tygodnie w ogrodzie przed Teatrem Powszechnym w Warszawie

PROWADZENIE:
Karolina Lewicka – absolwentka politologii na UAM, dziennikarka radiowa i telewizyjna, obecnie w Radiu TOK FM, wykłada także w Collegium Civitas.

Wstęp wolny.


Projekt Ogród Powszechny został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.