Select Page

08 & 09/09/2018 (sobota & niedziela), 12:00, Park Skaryszewski & Teatr Powszechny:

„Park-Opera” Wojtka Blecharza w parku Skaryszewskim.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/2135092373191291/.

„Opera od zarania dziejów była formą eksperymentalną, łączącą w sobie rożne gatunki i dziedziny sztuki. Słowo opera w języku włoskim oznacza „pracę”. „Park-Opera” to praca nad dźwiękiem, praca o dźwięku i poprzez dźwięk, opera o słuchaniu, wsłuchiwaniu się w środowisko, muzykę parku i miasta. Librettem opery staje się park Skaryszewski i jego naturalne brzmienie.

koncepcja, reżyseria i muzyka: Wojtek Blecharz
scenografia: Nawer
lektor: Krystyna Czubówna
kostiumy: Konrad Parol
wideo: Michał Januszaniec

obsada:
Barbara Kinga Majewska – głos
Joanna Duda – toy piano
muzycy Sinfonia Varsovia: Jan Harasimowicz – trąbka, Henryk Kowalewicz – waltornia, Mariusz Opaliński – puzon, Krzysztof Stencel – waltornia, Tomasz Światczyński – puzon, Jakub Waszczeniuk – trąbka oraz Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik, Anna Radziejewska

aktorzy: Karolina Adamczyk i Wiktor Loga-Skarczewski oraz wolontariusze, publiczność, biegacze i miłośnicy parku Skaryszewskiego.


AKT I: Foyer
W OGRÓD Powszechny, tuż przy budynku Teatru, widzowie dowiedzą się o operach, których akcja odbywa się na łonie przyrody: o zwierzętach, które są jej głównymi bohaterami, o tym jak brzmią drzewa, a także o samym początku gatunku opery, której pierwsza historia zaczyna się w ogrodzie, gdzie czai się podstępny wąż – czyhający na życie głównej bohaterki.
Występują: Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik oraz Anna Radziejewska.

AKT II: Lornetki do podglądania dźwięku
W parku Skaryszewskim nie ma sceny, ani loży, z której możemy podglądać śpiewaków, ale tuż obok jest ulica, w oddali słychać przejeżdżające pociągi, w parku śpiewają ptaki, a za płotem „mruczy” transformator prądu. „Lornetki” pozwolą nam tę miejską polifonię przefiltrować i przypomnieć, że hałas-szum-noise potrafią być bardzo „muzyczne”, wystarczy się odpowiednio w nie wsłuchać, zamienić się w słuch…

AKT III: Uwertura
Muzycy Sinfonia Varsovia umiejscowieni dookoła Jeziora Kamionkowskiego wykonują muzykę, która została specjalnie skomponowana na tę przestrzeń. Widzowie i słuchacze chodząc dookoła jeziorka, zmieniają swoje „pole słyszenia”, komponując za każdym razem nową wersję utworu, w zależności od tego, gdzie się znajdują i jak się przemieszczają.

AKT IV: Balet
Projekt społeczny przeznaczony dla biegaczy, miłośników opery i osób uprawiających sport w parku Skaryszewskim. Biegacze prowadzeni przez Karolinę Adamczyk i Wiktora Logę-Skarczewskiego stworzą żywą instalację dźwiękową, biegającą „chmurę” dźwięku, która poruszając się po parku, wejdzie w interakcje z innymi widzami.
Do biegającego baletu zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zgłoszenia można wysyłać na adres: promocja@powszechny.com. Liczba miejsc ograniczona.

AKT V: Żywe zwierzęta
Każda poważna operowa produkcja z prawdziwego zdarzenia nie może się obejść bez udziału żywych zwierząt na scenie… W parku Skaryszewskim mieszka ich całkiem dużo, ale Krystyna Czubówna zdradzi państwu pewien sekret, jak zobaczyć, a właściwie usłyszeć „całym swoim ciałem” obecność mitycznych jednorożców, które zamieszkują jedną z parkowych polan…

AKT VI: Aria-Syrenka
Latem Wisła wysycha i staje się zbyt płytka, dlatego warszawska syrenka musi skryć się w jednym z jeziorek parku Skaryszewskiego… Właśnie tam widzowie „Park-Opery” będą mogli wysłuchać jej niesamowitego śpiewu. W rolę syrenki wcieli się znakomita śpiewaczka młodego pokolenia – Barbara Kinga Majewska

AKT VlI: Chór Niebieskich Ptaków
Projekt społeczny przeznaczony dla dzieci, składający się ze spaceru po parku Skaryszewskim wraz z ornitologiem, warsztatów plastycznych oraz muzycznych. Dzieci nie tylko dowiedzą się o życiu ptasich mieszkańców parku, ale przygotują atlas ptaków oraz nagrają dźwięki jakie one wydają, które następnie będą wykorzystane w „Park-Operze”.

Warsztaty odbędą się 9 września o godz. 10:30 w Teatrze Powszechnym. Zgłoszenia można wysyłać na adres: n.grzedzinska@powszechny.com (tel.: 510 131 807).

AKT VIII: Recytatyw
Lewobrzeżna strona Warszawy ma swoją tradycję niedzielnych koncertów Chopinowskich w parku Łazienkowskim. „Park-Opera” proponuje alternatywę – minikoncert na miniinstrumencie, wykonany przez „maxipianistę” Bartka Wąsika, który na jednej z otwartych polan Skaryszaka, pod wierzbą płaczącą, wykona specjalnie skomponowany utwór na toy piano.

AKT IX: Gong
W teatrze operowym dźwięk gongu zazwyczaj obwieszcza koniec przerwy, zaprasza do słuchania i oglądania kolejnego aktu przedstawienia. W „Park-Operze” widzowie sami mogą zagrać na gongach i specjalnie dla nich zbudowanych instrumentach. Mamy nadzieję, że ten dźwięk zaprosi ich do dalszego aktywnego słuchania miasta, parku i samych siebie.


➤ 8 września (sobota), godz. 12:00
➤ 9 września (niedziela), godz. 12:00
➤ start: wyjście sprzed Teatr Powszechny, następnie – przejście do parku Skaryszewskiego
➤ czas trwania: 1,5 h, widzowie będą mogli poruszać się po przestrzeni „Park-Opery” swobodnie, podążając za wskazówkami umieszczonymi na mapie
➤ wydarzenie otwarte

Podczas „Park-Opery” sprzedawane będą książeczki, w cenie 5 złotych. Książeczki stanowią integralną część VI aktu opery.”