Select Page

24/01/2019 (czwartek), 18:00, Stół Powszechny:

Lekarz i naukowcy o zatrutych domach komunalnych bez C.O..

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/2270748362944707/.

„Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów zaprasza na spotkanie:

Nowy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaraz po objęciu stanowiska zapowiedział zdecydowaną walkę o czyste powietrze w mieście. Debata ograniczona do smogu to jednak bolesne uproszczenie. Przy dzisiejszym braku właściwych narzędzi w stołecznej polityce mieszkaniowej, dla dziesiątek tysięcy lokatorów domów bez C.O. nie ma ucieczki od zatrutego powietrza. Porady ratusza typu „smog: schowaj się w domu, zamknij okna!” to dla wielu z nas w praktyce apel o zamknięcie się w zimnych trujących i kosztownych komorach, wdychanie niekiedy śmiercionośnych grzybów i pleśni, łapanie chorób rodem z XIX wieku.

Lekarze i naukowcy wspierają lokatorską walkę przeciwko wysokim kosztom ogrzewania. Już w najbliższy czwartek WSL i dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, zaprasza do Teatru Powszechnego na dyskusję wokół zdrowotnych skutków braku C.O. w domach komunalnych.

Podczas spotkania ogłosimy pierwsze w Warszawie wyniki badań mykologicznych dot. trujących grzybów w wybranych praskich mieszkaniach bez centralnego.

W końcu zapytamy o odpowiedzialność władz i administracji za utratę zdrowia przez najemców mieszkań zarządzanych przez m.st. Warszawę. Władze najbogatszego miasta w Polsce latami miały inne priorytety niż zniesienie ubóstwa energetycznego. Dochody z prywatyzacji jednej działki na południowej Pradze (przy ul. St. Augusta) przebiły 2,5-krotnie całą dekadę miejskich inwestycji w C.O. tej dzielnicy…Najemcy lokali od miasta, niekiedy słabo opłacani pracownicy kluczowych sektorów w Warszawie, płacą własnym zdrowiem za chorą politykę mieszkaniową.

WSL od ponad roku prowadzi kampanię wymierzoną w ubóstwo energetyczne. Żądamy zdrowych i tanich mieszkań. Apelujemy o awaryjny plan ratusza dla mieszkańców lokali bez C.O.:
– zawieszenie czynszów
– zniesienie długów wywołanych wysokimi kosztami ogrzewania
– realne dopłaty wyrównawcze (rząd oferuje śmieszne 15 zł / mc, ratusz-właściciel zimnych nor: NIC).


Chcesz uzyskać darmową poradę medyczną w związku z zagrzybieniem lokalu komunalnego? Weź ze sobą dokumentację chorób: grzyby atakują drogi oddechowe, oczy, serce, układ nerwowy, nerki, wywołują nowotwory….