Select Page

1826/01/2019 (piątek), 19:00, Stół Powszechny:

Sistrum. Novalijki. Kultura barowa lesbijek*.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1048948395305147/.
 

Szanowne & Szanowni! Na prośbę/sugestię dyrekcji Teatru Powszechnego zmieniamy termin wydarzenia z powodów…

Opublikowany przez Stowarzyszenie Sistrum – Przestrzeń Kultury Lesbijskiej Wtorek, 15 stycznia 2019

 

„W ramach II sezonu Przestrzeni Kultury Lesbijskiej*  Stół Powszechny zaprasza na spotkanie z cyklu Novalijki.

Znikające miejsca – ile jest jeszcze lesbijskich barów i klubów w Polsce? Dlaczego kobiece imprezy – tematyczne i cykliczne zyskują na popularności? Czy sytuacja polskich lesbijskich miejsc wpisuje się w tendencje w świecie zachodnim?
Miejsca spotkań kobiet nieheteroseksualnych są przestrzenią, w której kształtuje się lesbijski habitus – pełnią ważną funkcję. Ale paradoksalnie znikają… Dlaczego?

Wydarzenie będzie podzielone na dwie części. W pierwszej przedstawimy krótki zarys historii lesbijskich klubów i barów, opowiemy, co działo się na lesbijskiej* scenie klubowej i jaka jest jej aktualna sytuacja. W drugiej podyskutujemy o tym, jak jest i spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Dlaczego lesbijki* nie stworzyły odrębnej kultury w Polsce?
Dlaczego są głównie zainteresowane dużymi imprezami kobiecymi (i żeby najlepiej były bezpłatne)?
Dlaczego pojęcie lesbijka* kojarzy się wyłącznie z homoseksualizmem, a aktywizm kobiecy* z queerem i feminizmem?

Prezentację i dyskusję poprowadzi Katja Semchuk, ukraińska dziennikarka pracująca w Polsce. Interesuje się historią lesbijskiej sceny imprezowej Ukrainie i w Polsce.

Wstęp wolny.


Sistrum zaprasza do Stołu Powszechnego na II sezon w Przestrzeni Kultury Lesbijskiej*. http://sistrum.org.pl/
Jako się rzekło – Sistrum to przestrzeń otwarta na nową energię, pomysły, osoby. Wyczekujemy na to jak na pierwsze wiosenne warzywa! Dlatego cykl trzech spotkań nazwałyśmy „Novalijki”.

Nowalijki to gospodynie wydarzeń – Agnieszka Marciniewicz, Katja Semchuk, Klaudia Lewandowska, które – choć mają już za sobą artystyczne, czy dziennikarskie doświadczenia – dopiero zaczynają oficjalnie dzielić się swoją wiedza i umiejętnościami pod szyldem kobiecej nieheteronormatywności.

Co dla nas szczególnie fajne, to fakt, że wszystkie Novalijki poznałyśmy podczas spotkań sistrumowych w Stole Powszechnym albo podczas rozmów w Lesbijskiej Inspirze. http://feminoteka.pl/lesbijska-inspira-manifest-instant/