Select Page

19/09/2019 (czwartek), 19:30, Teatr Powszechny:

Kuracjuszki z Interno + koncert zespołu Tarapaty.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/354964832048544/.

„„Kuracjuszki z Interno” + koncert zespołu Tarapaty

– Spektakl – godz. 19.30:

Historia oporu kobiet osadzonych podczas stanu wojennego w obozie internowania w Gołdapi.

„Kuracjuszki z Interno” to teatralna opowieść o obozie internowania w Gołdapi, mieszczącym się w budynku luksusowego domu wczasowego, w którym podczas stanu wojennego osadzono łącznie ponad 400 kobiet – opozycjonistek.

„Kuracjuszki z Interno” to także historia kobiet opowiedziana przez kobiety – aktorkami i autorkami spektaklu są praktyczki teatru, aktywistki, animatorki, które teatr traktują jako sposób na komentowanie i zmianę rzeczywistości.

Twórczynie spektaklu odłożyły na bok dominującą narrację, snutą zawsze z męskiej perspektywy. Przeczesały archiwa oraz rozmawiały z kilkunastoma byłymi osadzonymi. Pytały je o strategie kobiecego oporu, o realia życia w „złotej klatce”, o próby podejmowane przez władzę, by przywrócić je do wypełniania przypisanych im, „kobiecych” ról. Pytały też o to, czy w dzisiejszych czasach doświadczenie gołdapskich kobiet może być dla nas inspiracją i lekcją oporu.

reżyseria i dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna i Dorota Ogrodzka
ruch: Justyna Wielgus
muzyka: Magdalena Sowul
materiały reporterskie/blog: Dorota Borodaj
przygotowanie do prowadzenia wywiadów: Justyna Dąbrowska
fotosy: Alicja Szulc
produkcja: Karolina Pluta, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
występują: Alicja Brudło, Katarzyna Cygler, Iga Dzięgielewska, Izabella Gawęcka, Katarzyna Gawkowska-Marciniak, Paulina Jędrzejewska, Iwona Konecka, Grażyna Kopeć, Katarzyna Lis ,Barbara Poniatowska, Anna Sadowska, Iwona Konecka, Hanna Nowicka, Helena Urbańska /Natalia Leszczyńska

Koncert zespołu Tarapaty – godz. 21.00:

Po latach teatralnych przygód Alicja Brudło i Iwona Konecka założyły zespół tworzący muzykę z gatunku „angel rock”. Tak powstały Tarapaty. Był rok 2016. Po roku do składu dołączył człowiek teatru i multiinstrumentalista – Piotr Jaszczur Śnieguła. Razem grają autorskie piosenki o miłosnych tarapatach.

Bilety 20 – 30 zł.

Pokaz spektaklu „Kuracjuszki z Interno” oraz koncert zespołu Tarapaty odbędą się w ramach IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe” ).

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.”