Select Page
26/10/2019 (sobota), 13:00, Stół Powszechny:

Nitka Prosta, vol. 2: Miary Branie.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/2459537937655624/.

„MIARY BRANIE – warsztaty krawieckie i spotkanie z Bożeną Zarembą, szefową pracowni krawieckiej Teatru Powszechnego

„Lubię oglądać kostiumy, które szyję. Mam ogromną frajdę zobaczyć je na scenie” – mówi Bożena Zaremba, szefowa pracowni krawieckiej w Teatrze Powszechnym. Trafiła tu wiele lat temu. Pierwszym zleceniem była skomplikowana suknia do jednego ze spektakli. Szyła ją cztery dni. Dzień i noc. Dziś, to spod jej rąk wychodzą kostiumy, w których aktorzy pokazują się na scenie. Jak wygląda praca nad kostiumem? Od czego się zaczyna? Czym różni się taka praca od pracy krawcowej? Jakie było zlecenie najdziwniejsze, a które śniło jej się po nocach? Zapytamy o to przy wspólnym szyciu.

Wstęp wolny, zapisy: prostanitka@gmail.com

Ze względu na liczbę maszyn, w szyciu może wziąć udział 10 osób. Jeśli masz własną maszynę do szycia, a chcesz poszyć w towarzystwie – zapraszamy. Jeśli nie chcesz szyć, a chcesz posłuchać o szyciu i życiu – nie musisz się zapisywać, zapraszamy!

NITKA PROSTA
Cykl spotkań eksplorujących granicę między warsztatami rękodzielniczymi, a snuciem opowieści – o szyciu i życiu. Pretekstem dla nas jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste.
Stuk maszyny do szycia nieprzypadkowo przypomina swoim rytmem dźwięk wydawany przez staromodne maszyny do pisania i nieprzypadkowo mówimy o kimś, że „snuje” opowieść, niczym prządka nitkę. Szycie – zszywanie, branie miary, wykrawanie, fastrygowanie, prucie – jest jak tworzenie historii. A to coś do siebie przyszywamy, a coś innego tylko fastrygujemy, jakieś wspomnienia chcemy odpruć.
W rytm stukotu maszyn chciałybyśmy porozmawiać o codziennym szyciu i o etosie krawcowych, o łacie na kolanie i o teatralnych kostiumach, a także o tym, co trzeba odpruć, a co doszyć trafiając do nowego środowiska, opuszczając swój kraj i rozpoczynając życie w nowym miejscu. Pretekstem dla cyklu warsztatów jest wspólne z uczestnikami i uczestniczkami szycie woreczków na zakupy w zgodzie z ideą zero waste, a także tworzenie wspólnego patchworku z rzeczy, których nie wyrzuciliśmy. Zebrane opowieści i dźwięki posłużą nam również za kanwę do finałowego performensu, który planujemy na początek 2020 roku.

SPOTKANIA
19.X – ZSZYWANIE
26.X – MIARY BRANIE
9.XI – WYKRAWANIE
23.XI – FASTRYGOWANIE
7.XII – PRUCIE
Organizacja: Justyna Laskowska-Otwinowska, Elżbieta Mazur, Aliaksandra Shapialevich, Ada Tymińska, Aleksandra Wasążnik
Identyfikacja wizualna: Marta Jagodzińska

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”