ZNAJDŹ NA KĘPIE (kategorie):
06-07/10/2020 (wtorek & środa), 19:30, Teatr Powszechny:

Strach zżerać duszę – spektakl na podstawie filmu Rainera Wernera Fassbindera.

Wydarzenie FB: … TBA.

Rainer Werner Fassbinder nakręcił film o starszej sprzątaczce z Niemiec, która zakochuje się ze wzajemnością w Marokańczyku młodszym od niej o 30 lat. „Stara baba” i „arabski pies” – tak mówią o sobie główni bohaterowie. Wydaje się, że ich związek nie podoba się nikomu, wielu jednak czerpie z niego korzyści. Strach zżerać duszę z 1974 roku to opowieść o społeczeństwie, które boi się wszystkiego, co inne, ale ekonomiczna wola przetrwania każe mu zawłaszczać to, co obce i dopasowywać do własnych narracji.

Niektóre historie opowiada się trudniej niż inne, szczególnie we współczesnej Polsce. Nie każdą opowieść umiemy sobie wyobrazić i nie każdą możemy zrozumieć, zwłaszcza jeśli ma się rozgrywać w kraju monolitycznym pod względem narodowości i wyznania. Nie opowiemy miłosnej historii Emmi i Alego, ponieważ historia o relacji silniejszej niż społeczny terror nie jest naszą historią. W latach siedemdziesiątych film Fassbindera pozwalał zrozumieć niemiecką rzeczywistość gospodarczą, społeczną i ekonomiczną. W XXI wieku w Polsce Strach zżerać duszę pokazuje, dlaczego nie możemy i nie chcemy pojąć naszej rzeczywistości.

Nasza historia to historia o społeczeństwie, które panicznie boi się dostrzec, że w jego ramach nie wszyscy podlegają tym samym prawom i regułom. Nasza historia opowiada o plotkach, pomówieniach, pochopnych oskarżeniach i fałszywych wspólnotach. To opowieść o fantazmatach i wyobrażeniach władających społeczną rzeczywistością, w której – jak głosi motto filmu Fassbindera – „szczęście nie zawsze jest radosne”.

Spektakl zrealizowany w ramach projektu Czwarta Generacja, którego kuratorkami były: Agnieszka Jakimiak, Marta Keil i Iwona Nowacka. Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Goethe-Institut w Warszawie.

partnerzy: Schauspielhaus Bochum oraz Ringlokschuppen Ruhr w Mülheim.
koordynacja projektu: Jakub Olszak

reżyseria – Agnieszka Jakimiak

dramaturgia, scenografia, światła, wideo – Mateusz Atman

przekład – Iwona Nowacka

choreografia – Agata Maszkiewicz
muzyka – Łukasz Jędrzejczak

asystentka reżyserki i scenografa – Emilia Korsak

kuratorka – Marta Keil

produkcja – Kuba Olszak

Bilety – 60 zł / w Sylwestra 120 zł”

%d bloggers like this: