Select Page
19/11/2020 (czwartek), 18:00 – 23:30, Teatr Powszechny ONLINE:

Mein Kampf ONLINE.

Wydarzenie FB: brak, więcej info: https://www.facebook.com/powszechny/posts/3104361849669486

„Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza widzów na platformę VOD (video on demand – „wideo na życzenie”), aktywną pod adresem: www.vod.powszechny.com.
Nowe narzędzie jest przeznaczone do transmisji online spektakli granych na żywo w siedzibie teatru; jest także głównym miejscem udostępniania nagrań spektakli i innych form twórczości teatralno-filmowej.

Premierowym wydarzeniem na kanale VOD Teatru była transmisja na żywo spektaklu „Mein Kampf” w reżyserii Jakuba Skrzywanka – 24 października 2020 r.
Nagranie streamingu „Mein Kampf” wyemitujemy ponownie już 19 listopada (czwartek) o godz. 18.00 (dostępne do godz. 23.30).

W powszechnej opinii „Mein Kampf” Adolfa Hitlera jest książką źle napisaną, bełkotliwą, nieczytaną i – co ważniejsze – niewartą czytania, a poza tym prawie niedostępną, bo już historyczną, książką zakazaną, której lepiej nie tykać. Są i tacy, którzy sądzą, że wpływ „Mein Kampf“ na ludzkie umysły zakończył się wraz z klęską nazistów – tak jak pierwszy polski wydawca książki, który ćwierć wieku temu napisał: „Nie sądzę, aby poglądy autora w swojej najbardziej odrażającej warstwie mogły mieć dziś w Polsce wpływ na kogokolwiek” (Wydawnictwo SCRIPTA MANET, Krosno 1992).

Tymczasem „Mein Kampf”, także po 1945 roku, była i jest tłumaczona, wydawana, sprzedawana i czytana niemal na całym świecie. Pozostaje nadal jedną z najbardziej wpływowych książek XX wieku. Można ją kupić, znaleźć w Internecie, a w niektórych krajach jest dostępna w stałej sprzedaży w księgarniach. W 2016 roku „Mein Kampf“ znalazła się w domenie publicznej, ponieważ wygasły do niej prawa autorskie. Dotarcie do egzemplarza w języku polskim zajmuje (według wyszukiwarki Google) 0,35 sekundy.

Przyglądając się „Mein Kampf“, staramy się zbadać, do jakiego stopnia aktualne są dziś postulaty i idee zapisane przed ponad dziewięćdziesięciu laty. Analizując język i narrację Hitlera, zadajemy sobie pytanie o język współczesności i mowę nienawiści. Pytamy, ile musiało paść słów, zanim doszło do Holokaustu oraz ile jeszcze musi ich paść, żeby historia się powtórzyła.

Dlaczego, pomimo doświadczeń drugiej wojny światowej, faszyzm i narodowy socjalizm znów stały się atrakcyjnymi ideologiami, a sztandary i hasła nacjonalistyczne tak szybko zastąpiły dumę z wielokulturowo różnorodnej, zjednoczonej Europy? Zastanawiamy się, czy w książce Hitlera można znaleźć odpowiedź na te pytania. Zwłaszcza w sytuacji, w której łączenie nacjonalistycznych haseł i socjalistycznych postulatów staje się częstą praktyką populistycznych ugrupowań politycznych.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przez ulice w całym kraju (często pod patronatem polityków) przemaszerowały pochody propagujące ideologie faszystowskie, w polskich kościołach organizowane są msze, w których nacjonaliści wywieszają swoje symbole, a wiele organizacji pod pretekstem „promowania wartości patriotycznych” organizuje koncerty, w których propagowane są treści łamiące § 1. art. 256 KK: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Podejmując refleksję nad „Mein Kampf“, nie zamierzamy jedynie oskarżać oraz wskazywać osób i środowisk odpowiedzialnych za tego typu działania. Być może, społeczny pejzaż sprzyjający odrodzeniu idei narodowego socjalizmu jest szerszy, a nasze osobiste uwikłanie w ten proces większe niż myślimy.

Dramaturg spektaklu, prof. Grzegorz Niziołek o „Mein Kampf”: www.powszechny.com/prof-grzegorz-niziolek-o-mein-kampf.html.

Spektakl dla widzów od 18. roku życia.”

Kolejne spektakle na VOD to m.in.: „Martwa natura” w reż. Agnieszki Jakimiak (trzy pokazy 27, 28 i 29 listopada, za każdym razem o godz. 19.00 i dostępne do 23.30) oraz „Ronja, córka zbójnika” w reż. Anny Ilczuk (29 listopada o godz. 11.00, dostępny do 13.00). Z kolei w poniedziałek, 30 listopada o godz. 17.00, zapraszamy na warsztaty online dla widzów spektaklu „Martwa natura”. „

Od dłuższego czasu pracujemy nad łączeniem tradycyjnego teatru i nowych technologii.
Staramy się wypełniać misję docierania do jak najszerszej grupy odbiorców, nie tylko w Warszawie.
Teatr VOD daje unikatową możliwość uczestniczenia w spektaklu bez wychodzenia z domu.
Wystarczy stworzyć osobiste konto na portalu, by łatwo i szybko korzystać z udostępnianych treści.
Poszczególne transmisje i spektakle repertuarowe będą biletowane (automatyczny zakup biletów online), a pozostałe treści będą dostępne bez opłaty.

Wychodzimy z założenia, że teatr publiczny w obecnej sytuacji epidemiologicznej oraz polityczno-społecznej za wszelką cenę nie powinien zaprzestać działalności – chodzi o utrzymanie bezcennych wartości każdego teatru, czyli unikatowego zespołu ludzi tworzących sztukę oraz wspólnoty widzów.
Dlatego obok tradycyjnej działalności teatralnej chcielibyśmy rozwijać nowe formy działania online.
Mamy nadzieję, że po półrocznym okresie strat z powodu odwołanych spektakli i wyjazdów oraz zawieszenia działalności w siedzibie, kanał VOD pozwoli lepiej utrzymać repertuarowy rytm pracy oraz stały kontakt z naszymi widzami.

Spektakle dostępne są dla wszystkich, którzy w systemie VOD zakupili online bilety z kodem. Liczba biletów jest ograniczona.
Więcej informacji o kolejnych transmisjach i spektaklach dostępnych online można znaleźć na stronie www.vod.powszechny.com.