Select Page

Ważne informacje dla właścicieli psów!

Jak donoszą media, w miniony czwartek, Rada Warszawy uchwaliła nowy regulamin dotyczący utrzymania czystości i porządku w mieście. Zmiany dotyczą w głównej mierze nowych zasad zbiórki odpadów (segregacja śmieci), jednak wprowadzono tam również nowy przepis dotyczący psów, a konkretnie wyprowadzania ich na smyczy.

„Do tej pory psy mogły biegać swobodnie „jedynie w miejscach mało uczęszczanych”, jednak definicja takiego miejsca dla miłośników czworonogów nie była jasna.

„Było duże pole do interpretacji. I tak straż miejska od wczesnych godzin porannych nakładała mandaty/pouczenia na spacerujących z psami na przykład w Parku Powstańców Warszawy, w części parku gdzie poza „psiarzami” nie było nikogo więcej” – czytamy na profilu stowarzyszenia „Wola Mieszkańców”.

Teraz przyjęte zapisy dopuszczają zwolnienie psa ze smyczy, pod warunkiem zapewnienia przez właściciela lub opiekuna kontroli nad jego zachowaniem mającej na uwadze bezpieczeństwo ludzi, innych zwierząt i uczestników ruchu drogowego.

„Dopuszcza się zwolnienie psa ze smyczy (…) gdy jest oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację opiekuna lub właściciela i właściciel lub opiekun sprawuje kontrolę nad psem”

Obowiązek identyfikacji oznacza, że pies musi mieć przy obroży zawieszkę lub adresówkę z numerem telefonu właściciela i/lub elektroniczny chip.

Rzeczniczka straży miejskiej Monika Niżniak komentuje, że takie zmiany będą pomocne, ponieważ przepis jest „doprecyzowany”.

– Zwracamy uwagę, żeby odpowiednio oznaczać swoje psy. Może to być napis na smyczy, jednak zachęcamy do chipowania. Dzięki temu, kiedy zwierzę ucieknie nie trafi do schroniska, tylko bezpośrednio do właściciela – mówi.

Zwraca też uwagę, że psów bez smyczy nie powinniśmy puszczać w miejscach, gdzie spacerują inni warszawiacy, w parkach, czy okolicy bloków, a psy „ras agresywnych” muszą mieć nałożony kaganiec.”

źródło: TVN Warszawa

Przy okazji przypominamy, że zgodnie z Kodeksem wykroczeń, zwolnienie psa ze smyczy (bez zachowania środków ostrożności) podlega karze grzywny”

„Art. 77. KW

Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęciaKto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.”