Select Page

Na warszawskim Kamionku wybierano królów, a Gocław to dawna średniowieczna osada – już 28 maja startuje cykl spacerów po Pradze Południe!

Pierwszy spacer z cyklu odbędzie się w niedzielę 28 maja o godz.15  i zabierze uczestników na Gocław – osiedla zrodzonego z lotniska, a dawniej wsi o tej samej nazwie, korzeniami sięgającej średniowiecza. Mityczna kraina stołecznych blokowisk, której taki właśnie wizerunek był z sukcesem utrwalany poprzez kręcone tu filmy, zawsze pokazujące niezwykłe genius loci. Warto przyjść i dowiedzieć się, co kryje w sobie Gocław i sprawdzić swoja wiedzę o pierwszym warszawskim osiedlu, którego projekt był tematem międzynarodowego konkursu architektonicznego. Dla najaktywniejszych uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Szczegóły najbliższego spaceru:

„GOCŁAW – osiedle zrodzone z lotniska”

Zbiórka dnia 28 maja  przed wejściem do Pływalni „ Wodnik”, ul. Gen. Abrahama 10, godz. 15.00.

28.05.2017, godz. 15.00 (niedziela), ok. 2 godzin

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Najbardziej autentyczna dzielnica Warszawy i nadal wciąż nieodkryta. Swoją aurą i urokiem przypomina duńską Christianię czy paryskie Montmartre. To matecznik przedstawicieli polskiej sceny artystycznej i filmowej, jak Roman Gutek i literackiej bohemy, jak Miron Białoszewski, Ernest Bryl czy Andrzej Stasiuk. Gdyby spytać przeciętnego Warszawiaka o jej granice, gdzie się zaczyna i gdzie kończy, wielu miałoby problem z udzieleniem poprawnej odpowiedzi, włącznie z tymi, którzy w niej mieszkają. Jednocześnie wśród ikonicznych miejsc jednogłośnie wskazaliby Plac Szembeka, Teatr Powszechny, Rondo Wiatraczna czy Jeziorko nad Balatonem. Praga Południe, bo o niej mowa, stała się motywem przewodnim nowego cyklu spacerów po Warszawie „Nowy FORMAt Pragi”. Cykl ten powstał w odpowiedzi na głód wiedzy o jednej z najmniej odkrytych dzielnic stolicy. Sponsorem wydarzenia jest Dom Development S.A., inwestor osiedla Forma na Pradze Południe. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 Prawobrzeżna Warszawa od zawsze budziła zainteresowanie, wywoływała zdumienie i była studnią bez dna dla stereotypów na temat jej mieszkańców, miejsc czy stylu życia i bycia. Jedna z jej części, Praga Północ, słynąca z ulicy Ząbkowskiej, Okrzei, z licznych i modnych barów czy galerii długo i ciężko pracowała na odczarowanie swojego wizerunku z dzikiej i niebezpiecznej w must-have i must-be. Sąsiadująca z nią Praga Południe od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W celu zaspokojenia ciekawości, obalenia stereotypów i poszerzenia wiedzy Warszawiaków już niebawem wystartuje pierwszy tak kompleksowy cykl spacerów, dedykowanych tej dzielnicy – „Nowy Format Pragi”. Każda z ośmiu wypraw będzie wiodła innym szlakiem: artystów i literatów, praskiej „Doliny Krzemowej”, prawobrzeżnych Łazienek czy perełek architektury modernistycznej. Miasta ogrody, zabytkowe płaskorzeźby, niezwykłe murale – to wszystko i jeszcze więcej będzie można odkryć i zobaczyć, a także usłyszeć mało znane historie i ciekawostki.

Jak informują nas organizatorzy cyklu spacerów, zapowiada się bogate lato, wstępnie planowane jest kolejnych 8 spotkań poświęconych Pradze Południe, w tym 2 spacery po Saskiej Kępie i jedne poświęcony Parkowi Skaryszewskiemu!

Poniżej prezentujemy wstępny harmonogram spacerów (może on ulec zmianom). O konkretnych datach będziemy Was informować w naszych aktualnościach!

GROCHÓW– melanż nowego ze starym

10.06.2017, godz. 16.00 (sobota), ok. 2 godzin

 

KAMIONEK Praska Dolina Krzemowa

06.08.2017, godzina 15 (niedziela), ok. 2 godzin

 

Od wiejskiej osady do legendarnego dworku – Witolin i Gocławek

24.06.2017, godz.16.00 (sobota), ok. 2 godzin

 

Praskie Łazienki, czyli co kryje w sobie Park Skaryszewski

19.08.2017, godz. 16 (sobota), ok. 2 godzin

 

Praski rezerwat przyrody i nieznana Kozia Górka 

09.07.2017, godz. 15.00 (niedziela), ok. 3 godzin

 

Szlakiem elity Pragi Południe –  słynni mieszkańcy Saskiej Kępy 

03.09.2017, godz. 15 (niedziela), ok. 2,5 godzin

 

Grochów szlakiem artystów i literatów

22.07.2017, godzina 16.00 (sobota), ok. 3 godzin

 

Saska Kępa – perełki architektury modernistycznej

16.09.2017, godz.16.00 (sobota), ok. 2,5-3 godzin 

Sponsorem cyklu spacerów z przewodnikiem jest firma Dom Development S.A., inwestor osiedla Forma na Pradze Południe. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal miejski zmieniamymiasto.pl oraz cojestgrane.pl.