Select Page

Aktualizacja 26.01.2024:

W połowie 2024 roku ukończony zostanie północny wiadukt Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie – zapowiedzieli miejscy urzędnicy.

„(…) rozbiórka północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Bajońską i Paryską rozpoczęła się w lipcu. Budowa nowego obiektu jest w toku.

 

Rozpoczął się też kluczowy dla inwestycji etap, czyli stawianie na podporach płyty wiaduktu. To na niej znajdzie się m.in. jezdnia. Do nadania płycie kształtu zgodnego z projektem posłużą szalunki, których montaż wymagał ustawienia bramownic. Te nieco ograniczyły przejazd ulicą Paryską. Chodzi o pojazdy o wysokości powyżej 3,5 mera. Jedna bramownica stanęła w tym tygodniu za rondem Volframa (pas w stronę Szczuczyńskiej), druga za Szczuczyńską w stronę ronda.”

 

„Trwa także montaż ekranów akustycznych wzdłuż alei Stanów Zjednoczonych na odcinku od Bajońskiej do Międzynarodowej. W większości przezroczyste ekrany ochronią przed hałasem drogowym. Ratusz zapowiada, że w tym rejonie położna zostanie tzw. cicha nawierzchnia.”

 

„Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Generalnym Wykonawcą robót budowlanych, których koszt wynosi 88,7 miliona złotych, jest firma Warbud. Inwestycja zakończy się w połowie 2025 roku.

 

źródło: https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/remont-trasy-lazienkowskiej-sa-juz-gotowe-dwa-nowe-wiadukty-przy-agrykoli-co-jeszcze-zostalo-do-zrobienia-aa-qU6p-RdAd-YAKt.html

Aktualizacja 01.11.2023:

Od 31 października kierowcy mogą już korzystać z – ukończonych przed czasem – dwóch nowych wiaduktów przy Agrykoli. Kiedy zakończy się modernizacja Trasy Łazienkowskiej po stronie Saskiej Kępy?

„Kolejnym etapem remontu Trasy Łazienkowskiej jest trwająca przebudowa wiaduktów na Saskiej Kępie. Generalnym wykonawcą tego odcinka został WARBUD. Firma wyburzy i zbuduje od nowa dwa wiadukty znajdujące się nad ulicą Bajońską i Paryską. Jest to odcinek, który biegnie blisko budynków mieszkalnych, dlatego od ul. Bajońskiej do Międzynarodowej ulica została zabudowana ekranami akustycznymi, a jezdnia jest wyłożona specjalną, cichą nawierzchnią. Natomiast wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych zasadzonych zostanie 70 drzew i liczne krzewy. W trakcie prac remontowych przebudowana będzie także sieć wodociągowa, gazowa, elektroenergetyczna i telekomunikacyjna.

WARBUD informuje, że zasadniczą część inwestycji stanowi rozbiórka i budowa od nowa wiaduktów, w pierwszej kolejności zaczęły się prace przy wiadukcie od strony północnej. Generalny wykonawca podał informacje o przebiegu prac rozbiórkowych. Zostały one podzielone na etapy, na początku zdjęta zostanie nawierzchnia, a potem rozebrane zostaną części żelbetonowe. Planowane zakończenie rozbiórki północnego wiaduktu to jesień 2023 roku. Prace na Saskiej Kępie mają zakończyć się w połowie 2025 r.

źródło: https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/remont-trasy-lazienkowskiej-sa-juz-gotowe-dwa-nowe-wiadukty-przy-agrykoli-co-jeszcze-zostalo-do-zrobienia-aa-qU6p-RdAd-YAKt.html

Aktualizacja 23/07/2023:

W poniedziałek, 31 lipca wyłączona z ruchu, na około tydzień, zostanie ulica Paryska. pozostałe prace i objazdy pozostają bez mian.

„Zasadnicza część konstrukcji północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej nad ul. Bajońską i Paryską zniknie do połowy sierpnia, dlatego też konieczne będzie zamknięcie ul. Paryskiej od 31 lipca do 7 sierpnia by rozebrać część wiaduktu znajdującą się bezpośrednio nad jezdnią. Zamkniętą ulicę Paryską będzie można ominąć: Wersalską, Wałem Miedzeszyńskim i Zwycięzców lub Zwycięzców do Saskiej i Lotaryńskiej. Przejście pomiędzy północną i południową stroną Trasy Łazienkowskiej będzie nadal możliwe wzdłuż ulicy Wał Miedzeszyński, wiaduktem Saskiej i kładką przy Międzynarodowej.

W trakcie zamknięcie autobusy ZTM linii 117 oraz 146 będą jeździły objazdami – do odwołania (prawdopodobnie do 8 sierpnia 2023) – trasy linii 117146 będą wyglądać na Saskiej Kępie następująco:

117

 • Kierunek Dworzec Centralny:
  GOCŁAW – […] – AFRYKAŃSKA 02 – WERSALSKA [przystanek tymczasowy przy ul. Brukselskiej, widoczny na zdjęciu powyżej] – KRYNICZNA 02 – PLAC PRZYMIERZA 02 – FRANCUSKA 02 – […] – DW. CENTRALNY
  (pomijany jest przystanek MEKSYKAŃSKA 02)
 • Kierunek Gocław:
  DW. CENTRALNY – […] – FRANCUSKA 01 – PLAC PRZYMIERZA 04 – STACJA KRWIODAWSTWA 01 – SASKA 03 – ATEŃSKA 03 – AFRYKAŃSKA 01 – […] – GOCŁAW
  (pomijane są przystanki MEKSYKAŃSKA 01, WERSALSKA 01 oraz ATEŃSKA 01)

146

 • Kierunek Dw. Wschodni:
  FALENICA – […] – OŚRODEK LOK 02 – WAŁ MIEDZESZYŃSKI (NŻ) – KRYNICZNA 02 – PLAC PRZYMIERZA 02 – FRANCUSKA 02 – […] – DW. WSCHODNI
  (pomijane przystanki WERSALSKA 02 oraz MEKSYKAŃSKA 02)
 • Kierunek Falenica:
  DW. WSCHODNI – […] – FRANCUSKA 01 – KATOWICKA 01 – KRYNICZNA 01 – WAŁ MIEDZESZYŃSKI (NŻ) – OŚRODEK LOK 01 – […] – FALENICA
  (pomijane przystanki PL. PRZYMIERZA 01, MEKSYKAŃSKA 01 oraz WERSALSKA 01)”

 

Aktualizacja 03/07/2023:

W sobotę, 8 lipca wyłączony z ruchu zostanie pierwszy z wiaduktów Trasy Łazienkowskiej, nad Bajońską i Paryską – północny. Kierowcy pojadą w obu kierunkach jezdnią prowadzącą obecnie w stronę Grochowa. Z ograniczeniami w ruchu powinni liczyć się również piesi i rowerzyści.

Jedną jezdnią w dwóch kierunkach

Przystąpienie do rozbiórki wiaduktu wymaga wprowadzenia zmian w organizacji ruchu. Te zaczną obowiązywać w sobotę, 8 lipca. Zamknięta zostanie wówczas północna jezdnia al. Stanów Zjednoczonych prowadząca obecnie w kierunku centrum. Kierowcy jadący w tej relacji zjadą na jezdnię południową za Kanałem Wystawowym. Na stronę północną wrócą w rejonie węzła z Wałem Miedzeszyńskim.

Na jezdni prowadzącej obecnie w stronę Grochowa będą trzy pasy ruchu – jeden do centrum i dwa w przeciwnym kierunku, z czego jeden przeznaczony dla autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego, taksówek, pojazdów MTON i motocykli. Czynne będą także pasy do skrętu w ulicę Saską w kierunku Gocławia oraz w ulicę Urugwajską.

Połączenie z Międzynarodową i Saską

Połączenie ul. Międzynarodowej z Trasą Łazienkowską zostanie utrzymane przez cały czas realizacji inwestycji. Tak jak dotychczas, będą mogli w nią skręcić kierowcy jadący al. Stanów Zjednoczonych w stronę centrum. Możliwy będzie także wyjazd z ul. Międzynarodowej w prawo. Połączenie z Trasą Łazienkowską straci natomiast północny odcinek ulicy Saskiej — nie będzie możliwości skrętu z al. Stanów Zjednoczonych w stronę ul. Zwycięzców ani wyjazdu z ul. Saskiej na Trasę Łazienkowską.

Bez zjazdu na Wał Miedzeszyński

Od 8 lipca nieczynny będzie zjazd od strony Saskiej Kępy na Wał Miedzeszyński. Jadący w kierunku Pragi-Północ lub Wawra powinni kierować się wcześniej do al. Waszyngtona lub ul. Fieldorfa „Nila”.

#ZamieńŁazienkowskąnaSiekierkowską

Podczas przebudowy wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Bajońską i Paryską, główną drogą objazdową będzie Trasa Siekierkowska. Aby ułatwić kierowcom zjeżdżającym z Trasy Siekierkowskiej włączanie się do ruchu, powstał dodatkowy pas włączenia wzdłuż jezdni Wału Miedzeszyńskiego za prawoskrętem w stronę centrum. Z kolei kierowcom zjeżdżającym z mostu Łazienkowskiego na Wał Miedzeszyński w kierunku Trasy Siekierkowskiej zostanie zapewniony własny pas ruchu na przedłużeniu łącznicy – do tej pory musieli oni ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym od strony Wybrzeża Szczecińskiego. Objazdy będą prowadziły także ulicą Fieldorfa „Nila” oraz aleją Waszyngtona.

Autobusy nie zmienią tras

Autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego kursujące aleją Stanów Zjednoczonych nie zmienią tras, z wyjątkiem E-1. Autobusy tej linii w kierunku stacji metra Stadion Narodowy pojadą prosto ulicą Saską, skręcą w Zwycięzców i nią dojadą do Wału Miedzeszyńskiego, czyli do swojej stałej trasy. Po drodze zatrzymają się na przystanku na wiadukcie na ulicy Saskiej oraz na przystankach Stacja Krwiodawstwa i Katowicka na ul. Zwycięzców. Nieczynny będzie natomiast przystanek Kryniczna 02 na Wale Miedzeszyńskim. Pojazdy jadące w kierunku Grochowa i Wawra nadal będą korzystały ze swojego buspasa. Natomiast autobusy kursujące w stronę centrum będą miały do dyspozycji wydzielony pas na zamkniętej jezdni. Będzie on dostępny wyłącznie dla Warszawskiego Transportu Publicznego. Autobusy dojadą nim do wiaduktu na ul. Saskiej, a następnie przejadą na drugą jezdnię, na wspólny pas z pozostałymi pojazdami. Przejazd autobusom ułatwią także buspasy wytyczone w al. Stanów Zjednoczonych oraz na ulicy Ostrobramskiej.

Tymczasowe przystanki

Autobusy jadące do centrum nadal będą zatrzymywały się przy ul. Międzynarodowej i ul. Saskiej. Tymczasowy przystanek przy pierwszym skrzyżowaniu znajdzie się na tej samej wysokości, co istniejący. Zmieni się natomiast lokalizacja drugiego przystanku, który przesunięty zostanie przed wiadukt ulicy Saskiej na wysokość Szkoły Podstawowej nr 143.

Przejazd pod wiaduktami

Zachowana będzie możliwość przejazdu pod wiaduktami ulicą Paryską. Zamknięty zostanie natomiast przejazd pod Trasą Łazienkowską ulicami Wąchocką i Bajońską. Na obu tych ulicach obowiązywał będzie ruch dwukierunkowy. W związku ze zmianami w organizacji ruchu nie będzie można na nich parkować.

Zmiany dla pieszych i rowerzystów

Ruch pieszy będzie zachowany pod Trasą Łazienkowską na ul. Paryskiej. Piesi nie przejdą natomiast pod wiaduktami ulicami Wąchocką i Bajońską oraz przejściem na wysokości ulic Rapperswilskiej i Wandy. Nie będzie także ruchu pieszego po północnej stronie wiaduktu – pomiędzy ulicami Wandy i Wąchocką.

Z kolei cykliści nie będą mogli korzystać z drogi dla rowerów po północnej stronie al. Stanów Zjednoczonych na odcinku od zjazdu z kładki pod mostem Łazienkowskim do ulicy Wandy. Zamknięty będzie także przejazd pod wiaduktem przy ulicy Wandy. Tablice informacyjne będą kierowały rowerzystów na objazd drogą po drugiej stronie trasy i dalej ulicami Ostrobramską i Grenadierów.

źródło informacji: https://um.warszawa.pl/-/wiadukt-trasy-lazienkowskiej-na-saskiej-kepie-do-rozbiorki

SCHEMAT ZMIAN

OBJAZD DLA ROWERÓW

PROPONOWANE OBJAZDY

Aktualizacja 17/06/2023:
Jak informuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, w poniedziałek, 19 czerwca, po godz. 22:00 wyłączone z ruchu zostaną wewnętrzne pasy na obydwu wiaduktach Trasy Łazienkowskiej, po stronie Saskiej Kępy.
Przejezdne pozostaną buspasy oraz po jednym pasie w każdym kierunku dla kierowców indywidualnych.
Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała przez około dwa tygodnie (mniej więcej do 10/07) i umożliwi wykonanie prac związanych z zabezpieczeniem nasypu znajdującego się w rejonie ul. Bajońskiej.
Następnie rozpocznie się rozbiórka i odbudowa wiaduktów.

Na początek wiadukt północny

Jako pierwszy modernizowany będzie wiadukt znajdujący się po stronie północnej. Jego zamknięcie planowane jest w pierwszej połowie lipca. Zostanie wtedy wprowadzony dwukierunkowy ruch dla pojazdów indywidualnych na południowej jezdni al. Stanów Zjednoczonych — od Kanału Wystawowego do wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad Wałem Miedzeszyńskim.

Miejsca, w których pojazdy indywidualne oraz autobusy będą przejeżdżały przez pas dzielący jezdnie al. Stanów Zjednoczonych to przewiązki, które są już gotowe i powstały w czterech lokalizacjach: w rejonie Kanału Wystawowego, ul. Międzynarodowej, ul. Saskiej i w rejonie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ul. Wał Miedzeszyński.

W trakcie modernizacji pierwszego z wiaduktów – z wyłączeniem okresu niezbędnego na wymianę nawierzchni – autobusy będą nadal jeździły w kierunku centrum jezdnią północną aż do przystanku Saska. Następnie zjadą na stronę południową i znajdujący się tam wiadukt.

#ZamieńŁazienkowskąnaSiekierkowską

Podczas przebudowy wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ul. Bajońską i Paryską główną drogą objazdową będzie Trasa Siekierkowska. Aby ułatwić kierowcom zjeżdżającym z Trasy Siekierkowskiej włączanie się do ruchu, powstał dodatkowy pas wzdłuż jezdni Wału Miedzeszyńskiego w stronę centrum.

Lepszy klimat akustyczny i więcej zieleni

Modernizacja wiaduktów Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie oznacza budowę dwóch nowych, spełniających wysokie standardy techniczne wiaduktów drogowych nad ul. Bajońską i Paryską. Inwestycja ma również na celu ograniczenie hałasu drogowego w rejonie al. Stanów Zjednoczonych — na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej powstaną ekrany akustyczne, a na jezdni położona zostanie cicha nawierzchnia.
Dzięki nowemu oświetleniu oraz zmianom w oznakowaniu droga stanie się bezpieczniejsza. Dosadzonych zostanie także ponad 70 drzew, które wraz z drzewami już rosnącymi, utworzą tu obustronne szpalery. Pojawi się blisko 15 tys. dodatkowych krzewów, liczne byliny, pnącza oraz trawniki.

Potrzeba modernizacji

Wiadukty Trasy Łazienkowskiej nad ul. Paryską i Bajońską są użytkowane od 1974 r. i z powodu złego stanu technicznego wymagają przebudowy. Generalnym Wykonawcą robót budowlanych, których koszt wynosi 88,7 mln zł, jest firma WARBUD. Inwestycja potrwa do połowy 2025 r.
Modernizacja wiaduktów nad ul. Paryską i Bajońską jest kolejnym etapem przebudowy Trasy Łazienkowskiej. Dotychczas wyremontowany został most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim. Do marca 2024 r. potrwa przebudowa dwóch wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy parku Agrykola.
Inwestycja uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 101 159 257,40 zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Przewidywana całkowita wartość inwestycji to 106 483 428,84 zł.

#TrasaŁazienkowska #budujemydlaWarszawy #wiaduktynaSaskiejKępie #warszawskiedrogi #warszawskieinwestyche