Select Page

19/06/2016 (niedziela), 11:00, zbiórka pod PGE Narodowy:

Wybierz się z nami na spacer po Saskiej Kępie.

„Gdzie Andrzej Wajda nakręcił znaną scenę z „Człowieka z marmuru”? W którym domu gościł Pablo Picasso? Który budynek był pierwszym w Warszawie wieżowcem o szklanej elewacji? – na te i inne pytania odpowiemy podczas niedzielnego spaceru po Saskiej Kępie.

Wycieczkę zaczniemy o godz. 11. obok rzeźby „Sztafeta” z 1955 r. autorstwa prof. Adama Romana, stojącej przed Stadionem Narodowym od strony al. Poniatowskiego (do samej rzeźby podejść nie można ze względu na przygotowania do szczytu NATO).

Po drodze obejrzymy obiekty uhonorowane kilka dni temu Nagrodą im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy, przyznaną przez Stowarzyszenie ŁADna Kęopa najlepszym inwestycjom tego osiedla w ostatniej dekadzie.

Zobaczymy też inne budynki wznoszone na Saskiej Kępie w od lat 20. do 60. XX w. według projektu wybitnych polskich architektów, m.in.: Heleny i Szymona Syrkusów, Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy, Lucjana Korngolda, Jana Bogusławskiego, Tadeusza Zielińskiego, czy Marka Leykama. Nie zapomnimy o zdobiących przestrzeń osiedla dziełach rzeźbiarzy: Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Sikory, czy Wojciecha Czerwosza. Przejdziemy obok domów twórców, bez których polska kultura byłaby dużo uboższa.”