Select Page

16/07/2016 (sobota), 15:00, Park Skaryszewski:

Program projektu „TABOR – cygańskie lato na Grochowie”.

Centrum Promocji Kultury zaprasza do udziału w letnim projekcie pt. „TABOR – cygańskie lato na Grochowie”, który startuje już w tę sobotę o 15:00. Jest to cykl koncertów, pokazów filmowych i warsztatów, prezentujących niezwykle ciekawą i różnorodną kulturę romską. Wszystkie wydarzenia w ramach cyklu są bezpłatne i odbywają się, poza nielicznymi wyjątkami, w Muszli Koncertowej w Parku Skaryszewskim.

  • Wystawa fotograficzna „Rodziny Romskie z Pragi Południe”. Przestrzenią wystawy będzie Muszla Koncertowa w Parku Skaryszewskim. Wystawa czynna od 1.07.16 do 31.08.16.
  • Integracyjne warsztaty plastyczne dla dzieci – szczegóły na stronie: www.cpk.art.pl

16 lipca (SOBOTA)

15.00 – Warsztaty tradycyjnego tańca cygańskiego, prowadzone przez światowej sławy tancerkę i instruktorkę tańca cygańskiego Annę Dębicką. Zapisy prowadzi OPS Praga Południe – a.awksentiuk@ops-pragapoludnie.pl, tel. 22 277-33-69.

19.00„Mój świat, mój las…”. Pieśni i tańce rosyjskiej i polskiej Romy do wierszy Bronisławy Wajs Papuszy w poetyckim koncercie zespołu PHENJORIPE, który tworzą: Anna Dębicka, Kerstin Katjusha Kozubek, Natalia Dębicka.
ANNA DĘBICKA – wybitna tancerka z bogatym doświadczeniem scenicznym. Z Cygańskim teatrem Muzycznym koncertowała 13 lat., m.in. grała pannę młodą w spektaklach p.t. „Wesele cygańskie”. Na przestrzeni wielu lat gościnnie występowała z wiodącymi zespołami sceny cygańskiej reprezentującymi Polską i Ruską Romę oraz austriacko-niemieckich Sinti. Prezentowała swoje umiejętności w Filharmonii Berlińskiej. Jako jedyna tancerka reprezentująca polską Romę, corocznie jest zapraszana na niemiecki Festiwal Django Rainchardta. Prowadzi warsztaty tańca cygańskiego w całej Europie, jest międzynarodową instruktorką tańca cygańskiego, na której warsztaty zjeżdżają tancerki z całego świata, m.in. Meksyku, Portugalii, Japonii, Francji, Hiszpanii.Od ponad 10 lat ściśle współpracuje ze Związkiem Romów Polskich kształcąc dzieci i młodzież w ramach integracji środowisk. Działa jako mediator kulturowy zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Artystka ceniona na całym świecie przez choreografów teatralnych i organizatorów festiwali tanecznych. Anna Dębicka od ponad 7 lat współprowadzi największą międzynarodową szkołę tańca cygańskiego Romany Dance School z siedzibą w Berlinie, której założycielem oraz dyrektorem artystycznym jest wybitna cygańska artystka Kerstin Katjusha Kozubek.
KATJUSHA KOZUBEK – wokalistka/pieśniarka/muzyk z wykształcenia, pierwsze szlify zdobyła w chórze Teatru Narodowego w Weimarze. Aktorka/Tancerka/Reżyser – Wydział Weimarskiego Musikhochschule „Franz Liszt „. Współpracowała z Filharmonią Berlińską oraz Hermitage Theater, Moskwa (RU), Muzeum Puszkina, Moskwa (RU), Hackesches Court Theatre, Berlin, Teatr Carré, Amsterdam (NL), Cygański Teatr Muzyczny TERNO (PL), Teatr Żydowski GRIMASSA, Berlin, Seria Koncert Filharmonii Stowarzyszenia Sinti u. Roma e.V. Frankfur. Występowała także w Austrii, Finlandii, Belgii, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji, Szwajcarii. Założyciel Szkoły Tańca i Kultury Cygańskiej Romany dance School z siedziba w Berlinie i Zurychu. Założycielka Międzynarodowej Szkoły Tańca i Kultury Cygańskiej- Romany Dance School w Berlinie i Zurychu. Obecnie koncertuje głównie z cygańskim trio Phenjoripe.
NATALIA DĘBICKA – uczennica swojej Mamy Anny Dębickiej. Po Mamie odziedziczyła wybitny talent taneczny. Aktualnie studentka Kulturoznawstwa i solistka Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO z Gorzowa Wlkp.

13529051_1281480981862869_6440603808903546115_n

Pełny program wszystkich wydarzeń znajdziecie tu:

2016-07-02 07_45_23-CPK plakat.cdr - CPK-plakat-Tabor.pdf