Select Page

10/12/2016 (sobota), 16:30, PROM Kultury Saska Kępa:

„Od Serca do Serca” – koncert charytatywny Stowarzyszenia Rady Polek.

W programie:
recital Jadwigi Kotnowskiej – flet,  Joanny Sikorzak-Olek – harfa
oraz wystawa obrazów Krystyny Radziwiłł-Milewskiej i Elżbiety Radziwiłł

Wystawa do 22 grudnia 2016 r
/wstęp za zaproszeniami – 50 zł od osoby, które jest darowizną przeznaczoną na wsparcie działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej/

Krystyna Radziwiłł-Milewska
Urodziła się w Ołyce. W dzieciństwie dwukrotnie wywieziona z rodziną do Rosji. Pierwszy raz – 17 września 1939 r. Drugi – w styczniu 1945, na długo. Po zwolnieniu z obozu w Rosji wróciła z rodziną do Polski. Od dzieciństwa pasjonowało ją rysowanie. Ukończyła wspaniałe Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Profesorami w nim byli wybitni malarze i graficy, wykształceni przed wojną w Polsce i we Francji. Następnie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała tam architekturę wnętrz, malarstwo oraz grafikę. Jej mistrzami byli: profesorowie Jerzy Sołtan, Bohdan Urbanowicz, oraz Jerzy Tchórzewski. Dyplom zrobiła w Pracowni Plakatu u Henryka Tomaszewskiego. Od ukończenia Akademii intensywnie maluje, w tym przez pewien czas w pracowni Ricardo Macarron w Hiszpanii. Ważną inspiracją jej twórczości stał się pobyt w Nigerii, gdzie jej mąż pracował na uniwersytecie. Miała wiele wystaw indywidualnych, w Polsce, kilkanaście we Francji, Belgii, Stanach Zjednoczonych i Południowej Afryce. W 2010 r. dużą wystawę jej obrazów gościł Zamek Królewski w Warszawie. W czerwcu 2016 roku wystawiała swe obrazy, wraz z córką Elżbietą Radziwiłł, w galerii w Bordighera we Włoszech. Najchętniej maluje świat, który ją bezpośrednio otacza. Jej obrazy, określane terminem „portrety wnętrz”, znajdują się w kolekcjach w różnych krajach. Malarka również służy swą sztuką celom społecznym. Od lat ofiarowuje swoje obrazy na aukcje charytatywne.

Elżbieta Radziwiłł

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Grafiki. Studiowała pod okiem wybitnych malarzy i grafików, takich jak Profesor Jerzy Tchórzewski, Janusz Stanny i Mieczysław Wasilewski. Czas spędzony w ich pracowniach ukształtował jej pasję do malarstwa sztalugowego i ogólne podejście do warsztatu artystycznego.W swej twórczości malarskiej czerpie inspiracje z najbliższego kręgu otaczającego ją świata. Gromadzi je w swym życiu rodzinnym, często używając jako modeli rodzinę. Innym źródłem jej inspiracji są obserwacje ludzi różnych kultur, ich oraz przyrody, w której żyją. Tych inspiracji dostarczają jej liczne podróże, do Azji Wschodniej, obu Ameryk oraz krajów Europy. Zwierzęta, często obecne na jej obrazach, są obserwowane jakby z ukrycia, pozostawione w swoim świecie. Charakterystyczną cechą jej malarstwa jest uporczywe poszukiwanie pulsowania światła, w zmieniającej się pogodzie, porach dnia i roku. Elżbieta Radziwiłł, podobnie jak jej matka, Krystyna Radziwiłł-Milewska, często wspiera aukcje dobroczynne ofiarowując na ten cel swoje obrazy. Miała wystawy w Warszawie. W czerwcu 2016 roku wystawiała swe obrazy wraz z matką w galerii w Bordighera we Włoszech i w Paryżu. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Hiszpanii, Francji, Ameryce i we Włoszech.