Select Page

25/02/2017 (sobota), godz. 13:00, rondo Waszyngtona:

Pastwisko miejskie skaryszewskie poligonem futurystycznej architektury – spacer z Praską Ferajną.

Ponad sto lat temu na terenie dzisiejszego Stadionu Narodowego i Parku Skaryszewskiego, wypasały się beztrosko krowy. Zielone łąki stanowiły teren miejskiego pastwiska skaryszewskiego położonego między Saską Kępą i zanikającą łachą wiślaną, po której pamiątką jest dziś Jeziorko Kamionkowskie.
Gdy pojawił się pomysł połączenia brzegów Wisły na wysokości Saskiej Kępy eleganckim mostem stało się jasne, że wylot reprezentacyjnej trasy nazwanej imieniem cara Mikołaja II, nie może trafić wprost na krowie pastwisko. I od owych krów właśnie swoją historię zaczął jeden z najpiękniejszych parków Warszawy, czyli Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego. Rejon ten w XX wieku stał się poligonem futurystycznej architektury.

Zapraszamy na spacer śladem imponujących projektów urbanistycznych i architektonicznych z czasów II RP oraz PRL-u. To właśnie tu, gdzie w 1928 roku panowała plaga zajęcy, na którą główny ogrodnik miasta zarządził masowe polowania, Antoni Jawornicki i Juliusz Nagórski kreślili spektakularne wizje pawilonów światowej wystawy. Z kolei Wilcza Wyspa, dawny rejon grasowania Todreśników, żydowskich przemytników bimbru, która jeszcze do dziś zaczaruje nas rezerwatem w sercu miasta, miała stać się zapierającym dech w piersiach „Praskim Manhatanem” PRL-u.
Prześledzimy kolejne projekty tej części miasta od socrealistycznej zabudowy z latarnią morską, przez sztuczne wyspy, do wizjonerskich drapaczy chmur.
Usłyszycie o pierwszym warszawskim „groundscraperze” czyli o palimpseście wpisanym w elipsę, w którym skrajnie nowoczesna nie była materia, ale idea projektantów.
Odwiedzimy jeden z najładniejszych przystanków linii średnicowej, który odzyskał dawny blask. Będzie również o stadionie Makabi Warszawa, kolejce linowej, socrealistycznych praskich bulwarach wiślanych, Lunaparku autorstwa samego Marka Leykama, utopijnej trasie M-Z oraz efektownym „Centrum Sportu” z lat 70’.

Spotkanie: Rondo Waszyngtona pod pomnikiem Paderewskiego
Przewodnik: Mariusz Prządak
Przybliżona trasa: aleja Poniatowskiego, Wybrzeże Szczecińskie, Ryszarda Siwca, Sokola, Zamoyskiego