Select Page

14/06/2017 (środa), 18:00, zbiórka przy ul. Obrońców 28/30:

Szlakiem pracowni rzeźbiarskich na Saskiej Kępie – spacer w ramach V Festiwalu Otwarte Mieszkania.

W ramach V Festiwal Otwarte Mieszkania serdecznie zapraszamy na spacer ,,Szlakiem pracowni rzeźbiarskich na Saskiej Kępie” prowadzony przez dr Annę Rudzką.

Zbiórka 14 czerwca o godzinie 18.00 pod pracownią Stanisława Sikory na ul. Obrońców 28/30.

Saska Kępa jako dzielnica naznaczyła się na mapie Warszawy jako sprzyjająca artystom różnych dziedzin – malarzom, grafikom, aktorom, pisarzom, muzykom. Powstało tutaj wiele pracowni – część z nich zachowała się do dzisiaj, wiele uległo zniszczeniu lub zapomnieniu. Saska Kępa stała się domem szczególnie dla rzeźbiarzy z różnych stron Polski, którzy przybyli tutaj aby odbudowywać stolicę z gruzów, poświęcając swój talent i indywidualizm twórczy.

Podczas spaceru poznacie właśnie artystów tej dziedziny, którzy uczestniczyli w odbudowie Warszawy. Dowiecie się gdzie były lub są miejsca w których kiedyś tworzyli, mieli swoje pracownie. Są to zazwyczaj niezwykle urokliwe zakątki Saskiej Kępy koło których często przechodzimy, nie mając pojęcia, że za zielonym bluszczem czy odrapanym z farby ogrodzeniem, kryje się niezwykła historia.

Spacer ma na celu przybliżenie Wam pamięci takich postaci jak Józef Gosławski, Józef Trenarowski, Stanisław Sikora, Stefan Momot, Wojciech Czerwosz czy Jerzy Chojnacki oraz ich realizacji rzeźbiarskich nie tylko w przestrzeni Warszawy, ale także na terenie całej Polski.