Select Page

07/07/2017 (piątek), 18:00, muszla koncertowa w Parku Skaryszewskim:

Recital Piotra Krupy „Pan z Tamburynem”.

„Pan z Tamburynem”, recital Piotra Krupy zawierający polskie wersje pieśni Boba Dylana – jednej z ikon światowej kultury, laureata literackiej nagrody Nobla.
Piotr Krupa uzyskał zgodę Boba Dylana na nagranie Jego songów w języku polskim, piosenki te ukazałysię na płycie pt. „Twój w pamięci ślad – Pieśni Boba Dylana śpiewa Piotr Krupa”.
Utwory, z których składa się recital, zostały przetłumaczone przez : Jacka Kaczmarskiego, Stanisława Barańczaka,Jerzego Menela, Piotra „Pastora” Buldeskiego, Marka Zgaińskiego oraz Roberta Filipkowskiego.
W czasie trwania programu słuchacz ma okazję zapoznać się z utworami, które są „kamieniami milowymi” w karierze Boba Dylana, jak i z tymi, które są znane jedynie wąskiemu gronu jego fanów.

Piotr Krupa występuje w zespołem „50blues” w składzie:
Piotr Krupa – gitara akustyczna, gitara elektryczna, harmonijki ustne, mandolina, kazoo;
Tomasz Omilianowski – gitara basowa, akordeon;
Grzegorz Donatowicz – gitara elektryczna i akustyczna;
Oskar Osika – perkusja, instrumenty perkusyjne;

Stylistyka prezentowanych utworów – od ballad folkowych poprzez blues, country oraz tzw. „pieśni protestu”, oraz różnorodność instrumentów (gitary elektryczne i akustyczne, akordeon, mandolina, harmonijki ustne, kazoo) sprawia, że koncert zespołu jest niezwykle barwny muzycznie.

Wstęp wolny.

„Pan z tamburynem”
Na ten recital składają się wyłącznie Pieśni Boba Dylana – postaci, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Nie sposób przecenić twórczości tego barda, trudno zliczyć artystów, dla których Bob Dylan był i jest inspiracją. Jego twórczość, wciąż na nowo odkrywana przez kolejne pokolenia, została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla w październiku 2016. W tym programie są prezentowane piosenki będące „kamieniami milowymi” w dorobku Boba Dylana, jak i te, które są znane jedynie miłośnikom tego Artysty. Wszystkie utwory są wykonywane w języku polskim w tłumaczeniach Jacka Kaczmarskiego, Jerzego Menela, Piotra „Pastora” Buldeskiego, Roberta Filipkowskiego, Stanisława Barańczaka oraz Marka Zgaińskiego. Część piosenek z tego programu znajdziecie Państwo na płycie „Twój w pamięci ślad – Pieśni Boba Dylana” wydanej przez Folk Factory. ​Warto dodać, że Piotr Krupa jako jeden z niewielu artystów w Polsce uzyskał zgodę Boba Dylana na nagranie Jego songów w języku polskim w nowej, folkowej aranżacji.

Recital może być zrealizowany w dwóch konwencjach: kameralnej, folkowo – balladowej, oraz folk – rockowej. W pierwszym wariancie Piotr Krupa występuje w duecie z gitarzystą Grzegorzem Donatowiczem, w drugim Piotrowi towarzyszy zespoł „50blues”. Skład instrumentalny zespołu to gitary elektryczne, akustyczne, mandolina , bas, perkusja.