Select Page

15/07/2017 (sobota), 21:00, Ogród Powszechny:

Bardziej w poprzek vol. 2 / Niebieski dwór.

Punktem wyjścia do performansu będą fragmenty debiutanckiej książki Zuzanny Bartoszek. Jej teksty stawiają w centrum to, co na ogół zepchnięte z pola widzenia: banalność, nudę, codzienność choroby, „nie dzianie się”. Jest to poezja skupiona na redukcji i pilnowaniu własnych granic. Autorka broni się przed nadmiarem wydarzeń i znaczeń, starannie unika gier językowych, nie pozwala słowom, aby znaczyły więcej, niż ona sama zaplanowała.

Tytuł „Niebieski dwór” wskazuje na podstawowy temat tych wierszy, jakim jest relacja jednostki z otaczającym ją światem. Ten świat jest czasem obiektem (zazwyczaj wzrokowej) fascynacji, ale równie często autorka odnosi się do niego ze skrajną nieufnością, obarczoną przeczuciem, że kontakt z nim musi nieuchronnie prowadzić do konfliktu zagrażającego kruchej tożsamości jednostki.

Performans: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Paweł Grala, Jakub Snochowski, Zofia Tomczyk
Muzyka: Michał Kasperek, Mikołaj Poncyljusz
Scenografia: Olga Borawska, Laura Grudniewska
Tekst i grafika: Zuzanna Bartoszek

WSTĘP WOLNY!

Uwaga! Performans odbędzie się na dziedzińcu Teatru Powszechnego.

„Bardziej w poprzek” to platforma spotkań dla artystów różnych dyscyplin: muzyków, poetów, artystów wizualnych, tancerzy i performerów. W poprzek podziałów gatunkowych, w poszukiwaniu wspólnego języka. Do każdej z odsłon projektu zapraszamy innych wykonawców, za każdym razem przyglądamy się tekstom innego współczesnego autora/autorki. Rezultatem jest spektakl improwizowany. To, co się dzieje podczas wydarzenia, w decydującej mierze opiera się na intuicji improwizatorów – na tym, jak rozumieją oni tekst i jak oddziałują na siebie na scenie.

Zapraszamy aktorów, tancerzy, muzyków, artystów wizualnych, poetów, do udziału w kolejnych odsłonach projektu. Chcemy wymienić się inspiracjami i zastanowić nad potencjalnymi możliwościami kolaboracji.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.