Select Page

05/11/2017 (niedziela), 21:00, Mózg Warszawa:

Amirtha Kidambi ELDER ONES.

Amirtha Kidambi jest zainteresowana działalnością na pograniczu spektaklu, eksploracji muzyki kreatywnej, począwszy od hinduskiej wokalistyki karnatyckiej, wolnej improwizacji, eksperymentalnego art rocka i nowej muzyki. Jest liderem zespołu Elder Ones oraz solistką, współtwórczynią takich zespołów jak inspirowany wczesnym renesansem folkowy Seaven Teares, wizualno-perkusyjną grupę Ashcan Orchestra oraz kwartet wokalny Elizabeth-Caroline.

ELDER ONES jest zespołem wykonującym kompozycje Kidambi, osadzonym w muzycznych sferach i społecznościach Nowego Jorku. Instrumentaliści wybrani w tym projekcie czerpią z szerokiego wachlarza muzycznego od hip-hopu do wolnej improwizacji – każdy z nich buduje brzmienie grupy. Kwartet używa skomponowanych materiałów i luźnych struktur jako wzorca improwizacji. Oscylując między światem modalnego sufi i improwizacji, przechodzą do rygorystycznej precyzji i medytacyjnych dronów. Można podejrzewać, że Thyagaraja, Coltrane czy Stockhausen są nieślubnymi ojcami ich brzmienia.
Po festiwalowych koncertach w Gdańsku i Krakowie, Amirtha Kidambi i Elder Ones zagrają też w Warszawie w klubie Mózg.

„W historycznym kontekście Elder Ones wpisują się w tradycję uduchowionego jazzu Coltrane’ów albo Pharaoha Sandersa, wykorzystują fundamenty rag i muzyki karnatyckiej, ale to naprawdę otwarta i świeża muzyka. Harmonium i wokalizy sprawiają, że hinduski wymiar tej muzyki jest pierwszoplanowy. Płyta jest też dobrze skonstruowana, kolejne utwory układają się we wspólną narrację, w której jest miejsce zarówno na momenty liryczne, jak na krzyk, na trans oraz abstrakcję. W tym właśnie aspekcie Amirtha kojarzy mi się z Mataną Roberts. Miałem szczęście widzieć Elder Ones na żywo w Stanach i tylko utwierdziło mnie to w przekonaniu, że to jedna z najciekawszych nowych propozycji amerykańskiej sceny jazzowo-improwizującej.”

Wstęp 30 zł