Select Page

10/11/2017 (piątek), 20:00, PROM Kultury Saska Kępa:

Premiera płyty Kapeli Niwińskich pt. „Czas Wesela”.

10 listopada zagramy w Warszawie, w klubie Prom Kultury koncert do tańca wraz Kapelą Brodów promujący naszą płytę pt. „Czas wesela” wydaną przez Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona. Szczegóły tutaj :

Nagraliśmy właśnie płytę będącą podsumowaniem naszych poszukiwań śladów muzyki żydowskiej w krajobrazie muzycznym polskiej wsi. To zapis XIX wiecznej muzyki ze wsi i miasteczka, która rozbrzmiewała na polskich i żydowskich weselach, grana przez polskich i żydowskich muzykantów.

Projekt „Czas wesela” poświęcony jest muzyce żydowskiej z XIX wiecznych zapisów Oskara Kolberga oraz tej, która przetrwała w pamięci wiejskich muzykantów polskiego pochodzenia, urodzonych jeszcze przed wojną. Są wśród nich żydowskie tańce, melodie weselne, hymny, pieśni, a także żydowskie polki, mazury, oberki i walce grywane przez żydowskich muzykantów na polskich weselach oraz zabawach. Odnalezione melodie, pochodzące głównie z obszaru Polski centralnej, gra kapela w składzie typowym dla polskich i żydowskich wiejskich orkiestr z tych okolic: dwoje skrzypiec, basetla, baraban, wzbogacone o nieznane tu cymbały i pieśni śpiewane po polsku i w jidisz. Płyta jest opowieścią o wielokulturowym pejzażu przedwojennej Polski, o przenikaniu się polskich i żydowskich tradycji muzycznych, o pamięci ale przede wszystkim o pięknie, życiu i szalonej energii, które ta muzyka w sobie niesie.

Skład kapeli:
Mateusz Niwiński – skrzypce I
Angela Zajtsewa – skrzypce II
Magdalena Sobczak – cymbały
Agnieszka Niwińska – baraban, tara
Mariza Nawrocka – śpiew
Piotr Domagalski – basetla

Płyta została wydana przez Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona, przy wsparciu Instytutu Muzyki I Tańca. Patronat: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.