Select Page

19/12/2017 (wtorek), 21:30, Teatr Powszechny:

premiera spektaklu „Strach zżerać duszę” .

Ze względu na opóźnienie wyników badań prowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Teatrze Powszechnym w…

Opublikowany przez Teatr Powszechny na 10 grudnia 2017

„Rainer Werner Fassbinder nakręcił film o starszej sprzątaczce z Niemiec, która zakochuje się z wzajemnością w Marokańczyku młodszym od niej o 30 lat. „Stara baba” i „arabski pies” – tak mówią o sobie główni bohaterowie. Wydaje się, że ich związek nie podoba się nikomu, wielu jednak czerpie z niego korzyści. Strach zżerać duszę z 1974 roku to opowieść o społeczeństwie, które boi się wszystkiego, co inne, ale ekonomiczna wola przetrwania każe mu zawłaszczać to, co obce i dopasowywać do własnych narracji.

Niektóre historie opowiada się trudniej niż inne, szczególnie we współczesnej Polsce. Nie każdą opowieść umiemy sobie wyobrazić i nie każdą możemy zrozumieć, zwłaszcza jeśli ma się rozgrywać w kraju monolitycznym pod względem narodowości i wyznania. Nie opowiemy miłosnej historii Emmi i Alego, ponieważ historia o relacji silniejszej niż społeczny terror nie jest naszą historią. W latach siedemdziesiątych film Fassbindera pozwalał zrozumieć niemiecką rzeczywistość gospodarczą, społeczną i ekonomiczną. W XXI wieku w Polsce Strach zżerać duszę pokazuje, dlaczego nie możemy i nie chcemy pojąć naszej rzeczywistości.

Nasza historia to historia o społeczeństwie, które panicznie boi się dostrzec, że w jego ramach nie wszyscy podlegają tym samym prawom i regułom. Nasza historia opowiada o plotkach, pomówieniach, pochopnych oskarżeniach i fałszywych wspólnotach. To opowieść o fantazmatach i wyobrażeniach władających społeczną rzeczywistością, w której – jak głosi motto filmu Fassbindera – „szczęście nie zawsze jest radosne”. „

reżyseria – Agnieszka Jakimiak
dramaturgia, scenografia – Mateusz Atman
przekład – Iwona Nowacka
choreografia – Agata Maszkiewicz
muzyka – Łukasz Jędrzejczak
asystentka reżyserki i scenografa – Emilia Korsak
kuratorka – Marta Keil
produkcja – Kuba Olszak

Bilety i informacje o spektaklu: http://www.powszechny.com/spektakle/strach-zzerac-dusze,s1407.html