Select Page

02/03/2018 (piątek), 19:00, Stół Powszechny:

Lesbijski film. Siła dokumentu. LPoetki.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/938593682983496/.

„SISTRUM & STÓŁ POWSZECHNY z cyklu Przestrzeń Kultury Lesbijskiej*: LESBIJSKI FILM. Siła filmu dokumentalnego.

L.Poetki, reż. Monika Rak & Agnieszka Małgowska, 59’ (2016)

Bohaterkami filmu są trzy osobowości: A.E.Frank (Agnieszka Eunika Frankowska), Agnieszka Anna Grzelczak, Ilona Ewa Urban, które tworzą potrójny portret kobiety-lesbijki*-artystki.
W dokumencie najistotniejsze są wizerunki poetek, które mają różne temperamenty, wykonują różne zawody, czasem zaskakujące. Angażują się w życie społeczne lub przyglądają się mu z boku. Bardzo indywidualnie definiują swoją seksualność i swoją twórczość. Wydały lub zamierzają wydać swoje tomiki.
A poezja? To pryzmat, przez który bohaterki widzą świat, swoje życie, doświadczenie, orientację seksualną czy tożsamość płciową.

L.Poetki, reż. Monika Rak & Agnieszka Małgowska – wprowadzenie & pokaz & rozmowa

W Polsce nie ma zbyt wielu filmowych dokumentów LGBTQ+, ale lesbijki wśród tej niewielkiej filmografii znalazły swoje oddzielne miejsce – na offie. Dokumenty tworzone często z impulsu, bez instytucjonalnego wsparcia, zwykle z prywatnych środków są zapisem separatystycznego doświadczenia, skupionego na lesbijskiej indywidualnej lub zbiorowej herstorii. Są też poszukiwaniem języka i ekspresji kobiet nieheteronormatywnych w kinematografi wciąż zdominowanej przez męską i mainstreamową perspektywę.

O kilku polskich lesfilmach – „Lestesmy”, „Lesborg”, „Mniejszość w mniejszości”, „Podróż” – opowiemy krótko przed projekcją –„ L.Poetek”

KOLEJNE SPOTKANIE. 23.03. LESBIJSKA LITERATURA.
Przestrzeń Kultury Lesbijskiej* Cykl spotkań styczeń – czerwiec 2018
Mało osób zna sztukę i artystki LES, a jest to świat osobliwy, ciekawy i warto się w niego zagłębić… i czerpać.
Lesbijska* perspektywa i sztuka jest obszarem niezbadanym i często pomijanym – duża część naszego społeczeństwa w ogóle nie wie o jego istnieniu. Zmieniamy tę sytuację. Performensem i rozmową. Zapraszamy na wydarzenia, podczas których będziemy odkrywać tajemnice lesbijskiego* świata, który warto poznać i który może być inspiracją dla wszystkich.
Jak wyglądają, jak żyją, jak myślą i jak tworzą lesbijki*? Na te pytania będziemy próbowały odpowiadać we wszystkimi, którzy/które zasiądą z nami wokół Stołu Powszechnego.