Select Page

07/03/2018 (środa), 19:30, Teatr Powszechny:

„Sprawiedliwość”, reż. Michał Zadara – premiera.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/667531096704587/.

„W latach 1968, 1969 i 1970 około dwunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego zostało zmuszonych do opuszczenia Polski. Polska, uboższa o tych obywateli, ucierpiała jako społeczeństwo, jako kraj, jako naród. Ani ówczesne, ani dzisiejsze prawo nie pozwala na dyskryminację obywateli ze względu na pochodzenie. Mimo tego, do dziś nikt nie odpowiedział przed sądem za współudział w spowodowaniu tego wydarzenia.

Reżyser Michał Zadara wraz z zespołem prawników i historyków bada możliwość przypisania odpowiedzialności karnej lub cywilnej osobom współodpowiedzialnym za doprowadzenie do wypędzenia Żydów z Polski. Celem jest skierowanie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez konkretną osobę lub grupę osób.

Twórcy badają, w jakim stopniu możliwe jest ustalenie winnych wypędzenia. Czy po 50 latach od tych wydarzeń można jeszcze komuś postawić zarzuty za zachowania niezgodne z prawem?

„Sprawiedliwość” to spektakl o kraju, w którym została popełniona zbrodnia, za którą nikt nie został ukarany. Zupełnie jak „Król Edyp” Sofoklesa.

[wcześniejszy tytuł roboczy: „Wypędzenie Żydów z Polski w roku 1968”].

Spektakl powstaje we współpracy z grupą CENTRALA.

Obsada: Ewa Skibińska, Barbara Wysocka, Arkadiusz Brykalski, Wiktor Loga-Skarczewski
Scenariusz: Michał Zadara i Nawojka Gurczyńska
Historycy: Daniel Przastek, Paweł Mrowiński, Michał Kujawski
Prawnicy: Pawel Marcisz, Jakub Urbanik, Rafał Kozerski
Koordynatorka projektu: Anita Cieślicka
Inspicjentka: Barbara Sadowska”