Select Page

23/03/2018 (piątek), 19:00, Teatr Powszechny:

„Neron” – reż. Wiktor Rubin – premiera.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/946278642194130/.

„„NERON”, reż. Wiktor Rubin
tekst i dramaturgia: Jolanta Janiczak
scenografia: Michał Korchowiec
muzyka: Krzysztof Kaliski
kostiumy: Hanna Maciąg
asystent reżysera: Wojciech Rodak
inspicjent: Kuba Olszak
obsada: Grzegorz Artman, Jacek Beler, Klara Bielawka, Michał Czachor, Grzegorz Falkowski, Anna Ilczuk, Magdalena Koleśnik, Mateusz Łasowski, Julian Świeżewski, Julia Wyszyńska

„Neron (…) bardzo się troszczył o lud, musiał mu dostarczać rozrywki i dlatego urządził największe święto starożytności. Jak opowiada piękną prozą Tacyt, cesarz otworzył swoje ogrody na przyjęcie. Każdy, kto był kimś, przybył na ucztę: senatorowie, arystokracja, kronikarze przekazujący sobie plotki towarzyskie – cały wielki świat. Neron miał jednak kłopot: nie wiedział jak oświetlić tak ogromną przestrzeń, rozległe ogrody. Przyszedł mu do głowy pomysł: kazał sprowadzić przestępców i spalić ich, żeby zapewnić światło. (..). Dla mnie w tym wszystkim nie jest interesujący Neron, tylko jego goście. Kim byli zaproszeni przez Nerona ludzie?”
(Martín Caparrós „Głód”, tłum. Marta Szafrańska-Brandt).

Ponad dwa tysiące lat temu moralność judeochrześcijańska mieszkała w katakumbach, był to inny świat: bez tabu i poczucia winy, jednak zachowujący hierarchie, wierzenia i obrzędy. Neron jako władca absolutny i jako absolutny artysta, miał totalną kontrolę nad nastrojem, charakterem i dynamiką ucztowania. Nie miał umiaru, jego występy trwały nawet dwanaście godzin, a apetyt był wciąż niezaspokojony, dbał o to, by rozkosze trwały jak najdłużej, dlatego ucztującym zawsze zapewniano m.in. dostęp do womitoriów oraz innych form relaksu i oczyszczenia.

Twórcy spektaklu zainspirowani współczesnymi technikami sprawowania władzy, podejmują próbę rekonstrukcji jednej z legendarnych uczt Nerona. Poprzez przywołanie najważniejszych dla niego wydarzeń i osób, Neron spróbuje znieść granicę między sztuką i byciem, aktorem i widzem, widowiskiem i spotkaniem.

Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

➤ strona internetowa spektaklu: www.powszechny.com/spektakle/neron,s1455.html
➤ premiera: 23 marca 2018, Teatr Powszechny w Warszawie
➤ kolejne pokazy: 24 i 25 marca oraz 3 i 8 kwietnia
➤ bilety: http://www.powszechny.com/rezerwacja/termin.html?id=268″