Select Page

14/04/2018 (sobota), 11:00, Stół powszechny:

Reportażowy Klub Książki.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/179465019350814/.

„W sobotę 14 kwietnia o godz. 11.00 zapraszamy na kolejne spotkanie Reportażowego Klubu Książki w Stole Powszechnym. Tym razem będziemy dyskutowali o książce Bena Rawlence’a „Miasto Cierni” wydawnictwa Czarne. Zapraszamy do lektury i dyskusji.

Opis książki
Dadaab oznacza „miejsce twardego kamienia”. Jednak dla mieszkańców Rogu Afryki to przede wszystkim nazwa jednego z największych obozów dla uchodźców na świecie. Założony w 1992 roku miał chronić osoby uciekające przed wojną domową w Somalii od głodu, nędzy, a później również od terrorystów z Asz-Szabab. Niewielki i tymczasowy azyl z biegiem lat przekształcił się w ogromną, otoczoną drutem kolczastym metropolię, kuszącą tysiące ludzi wizją lepszego jutra i darmową opieką organizacji pomocowych.

Dziennikarz i wieloletni współpracownik Human Rights Watch Ben Rawlence zebrał historie osób, które wskutek niesprawiedliwości losu znalazły się w sytuacji bez wyjścia. W jego książce głos mają rodzice, którzy zostawili za sobą całą przeszłość, ich dzieci – „pokolenie ’92” – nieznające rzeczywistości innej niż obóz, i ich wnuki, często umierające z powodu niedożywienia i szerzących się w Dadaab chorób.

Gwałty i wymuszenia, obławy, wewnętrzny terror i klanowy ostracyzm, a wszystko pod czujnym okiem ONZ i kenijskiej policji. Miejsce, które wydawało się rajem, dość szybko okazało się gettem, z którego ucieczka graniczy niemal z cudem.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/miasto-cierni

#wydawnictwoczarne #dyskusje #czytanie”