Select Page

23/05/2018 (środa), 19:00, Teatr Powszechny:

„Męskość. Opowieść o uzależnieniu” – premiera książki.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/623976617934873/.

„Spotkanie autorskie poświęcone książce Łukasza Chotkowskiego „Męskość. Opowieść o uzależnieniu”.

➤ 23 maja (środa), godz. 19.00
➤ Teatr Powszechny w Warszawie (foyer główne)
➤ prowadzenie: Mike Urbaniak (Pan od Kultury)
➤ wydarzenie otwarte

„O męskości – w zdefraudowanych czasach. Dawno nie miałem poczucia, żeby ktoś tak głęboko pisał o mnie. O mężczyźnie, facecie, chłopcu, od którego wciąż wymaga się siły lub słabości, w zależności od kontekstu. Łukasz Chotkowski fascynująco pisze o podróży w głąb, która znieważa definicje. Zgoda na siebie, oto prawdziwe wyzwanie” – Łukasz Maciejewski, krytyk teatralny i filmowy.

Debiutancka powieść znanego dramaturga współpracującego z Mają Kleczewską, współautora spektakli granych na całym świecie (m. in. „Wściekłości” wg Elfriede Jelinek pokazywanej na Biennale w Wenecji).

Akcja książki dzieje się w ciągu kilkunastu godzin w czasie medytacji w aśramie w Nepalu. Bohater, trzydziestopięcioletni warszawiak pochodzenia żydowskiego, przygląda się różnym aspektom podróży, która funkcjonuje zarówno w wymiarze przestrzennym, jak i jako wyprawa w głąb własnego umysłu, przez meandry wspomnień. Mężczyzna konfrontuje się z umierającym na raka ojcem, pierwszym rozwodem i powikłanymi doświadczeniami z kobietami. Podejmuje próby przekroczenia własnego wstydu, który przestaje jawić się jako deprecjonujący. W sposób okrutny dla samego siebie stopniowo wyzwala się spod presji stereotypowego wzorca męskości. W procesie obserwacji umysłu odkrywa, że jego prawdziwym źródłem siły nie jest zakorzeniona w świadomości „męska odwaga”, równoznaczna z brawurą, ale samoakceptacja słabości. Uważność bohatera bierze swój początek w obserwacji ciała. Powtarzające się jak mantra opisy warunków atmosferycznych i oddechu w trakcie medytacji stanowią swoiste stacje – jedyne stałe punkty w drodze „do siebie”.”