Select Page

26/05/2018 (sobota), 12:00 – 23:00, Saska Kępa:

XIII Święto Saskiej Kępy.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/181728199124728/.

Znamy już datę tegorocznego Święta Saskiej Kępy!

„Mieszkańcy i stali bywalcy wiedzą doskonale, że w maju każdego roku odbywa się Święto Saskiej Kępy. Tegoroczna XIII edycja przypada 26 maja 2018. Organizatorem Święta jest Urząd Dzielnicy Praga-Południe, program artystyczny przygotowuje Prom Kultury Saska Kępa, a za organizację techniczną odpowiada Centrum Promocji Kultury.”

MOTYW PRZEWODNI I PROGRAM

„Radość wolności” – właśnie pod takim tytułem w tym roku organizujemy wielkie Święto Saskiej Kępy. Pragniemy, żeby hasło „Radość Wolności”, dzięki wyjątkowemu scenariuszowi tegorocznego Święta Saskiej Kępy, wpisała się na stałe w historię Pragi-Południe.

Gdy myślimy o pierwszym dużym wybuchu radości, to niemal od razu przychodzi nam do głowy atmosfera dwudziestolecia międzywojennego. Podczas tegorocznego Święta Saskiej Kępy zapraszamy do Warszawy lat 20. i 30., gdy na ulicach miasta panowała elegancja w modzie, rządziła atmosfera radości, wszechobecne były potańcówki w rytmie tanga i swinga, kabarety, teatrzyki rewiowe i ogródkowe, luksusowe lokale gastronomiczne, kultowe samochody, a na Saskiej Kępie żyli wielcy politycy, artyści, architekci, naukowcy i lekarze.

Święto Saskiej Kępy: „Radość wolności”: roztańczona Warszawa z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

PROGRAM

O godzinie 14.00 z Ronda Wolframa obok Promu Kultury Saska Kępa wyruszy tradycyjna parada do pomnika Agnieszki Osieckiej i sceny przy ul. Obrońców. Tam też nastąpi oficjalne otwarcie święta i wspólne odśpiewanie „Małgośki”, nieformalnego hymnu Saskiej Kępy.

Dominującym elementem scenograficznym parady będą kostiumy i rekwizyty z epoki – eleganckie damy w kapelusza, panowie pod muszką i w wojskowych mundurach, riksze, gazeciarze, stare rowery i motocykle, kataryniarze i pucybuci, a także dixielandowa muzyka.

Tegoroczne święto zdominowane zostanie przez taniec – jeden z najważniejszych symboli wolności i radości. Dlatego obok scen na rondzie Waszyngtona, przy Obrońców i na rondzie Wolframa goście święta znajdą specjalne miejsca dla tańczących (na Pradze nazywało się to „dechami”, ale na Saskiej Kępie będą to podesty). Do wspólnego tańca zapraszać będą niezwykli didżeje: DJ Envee i DJ Cpt Sparky oraz profesjonalni tancerze.

W warstwie muzycznej tegorocznego święta znajdziemy cały wachlarz utworów oddających atmosferę dwudziestolecia – od warszawskich szlagierów, przez dixielandowy jazz po przeboje Petersburskiego, Fogga, Własta i innych tuzów tamtego okresu.

Dzieci i ich opiekunów zapraszamy tradycyjnie w godz. 10.00–14.00 do Ogródka Jordanowskiego przy ul. Nobla 18/26. Czeka tam na nich mnóstwo atrakcji, koncertów, gier i zabaw na świeżym powietrzu.

Nieco starszych gości od godz. 15.00 do godz. 22.00 czeka 12 koncertów na 3 scenach!

Scena przy ul. Obrońców, której gospodarzem będzie tradycyjnie Krzysztof Tyniec:

 • godz. 15.00 – Warsaw Dixielanders
 • godz. 16.00 – Warszawska Orkiestra Sentymentalna
 • godz. 17.30 – Łukasz Jemioła Trio
 • godz. 19.00 – Warszawiaki

Scena przy ul. Wersalskiej, przy Promie Kultury, której gospodarzem będzie Jacek Kawalec:

 • godz. 15.00 – Scena Szkolna (amatorskie nastoletnie talenty wykonają przeboje dwudziestolecia)
 • godz. 17.00 – Warsaw Dixielanders
 • godz. 18.30 – Tęgie Chłopy
 • godz. 20.00 – Łukasz Jemioła Trio

Scena przy rondzie Waszyngtona, której gospodarzem będzie Paweł Sztompke:

 • godz. 16.00 – SawarS Tango Orquesta
 • godz. 18.00 – Warszawskie Combo Taneczne,
 • godz. 19.30 – Mała Orkiestra Dancingowa Noama Zylberberga.

O godz. 20.45 zapraszamy wszystkich na Dużą Scenę przy rondzie Waszyngtona, gdzie odbędzie się koncert Anity Lipnickiej & Voice Band.

Godz. 22.00 Prom Kultury na dobranoc – Teatr Mumio (obowiązują wejściówki).

Inne atrakcje:

 • od godz.12.00 Targ Śniadaniowy (od Ronda Wolframa po obu stronach ulicy Paryskiej do wiaduktu);
 • po zachodzie słońca kino nieme na dachu Promu Kultury;
 • o godz. 13.00 występy kabaretu Wojciecha Dąbrowskiego w Zaułku Żabczyńskich;
 • wystawy prac artystów („miasteczko” artystów Saskiej Kępy tradycyjnie na pl. Przymierza, tuż przy skrzyżowaniu Paryskiej, Szczuczyńskiej i Meksykańskiej);
 • otwarta pracownia twórcza Anny Foryckiej-Putiatyckiej (Obrońców 12);
 • Doświadczalna Pracownia Litografii i koncert zespołu Blues Time (Obrońców 28/30);

Wystawy fotograficzne i okolicznościowe:

 • wystawa Centralnej Biblioteki Wojskowej „Zakłady przemysłowe Pragi-Południe w służbie Wojska Polskiego 1918-1939” (Francuska 37),
 • wystawa Fundacji KOS Jana Kazimierza Kossakowskiego „Radość latania – reportaż o sukcesach polskiej awiacji w dwudziestoleciu” (Francuska 4),
 • wystawa „Przedwojenna Saska Kępa” miesięcznika „Stolica” (Zaułek Żabczyńskich),
 • wystawa fotograficzna Fundacji Godnie Żyć „Sto twarzy Pragi-Południe na 100-lecie odzyskania niepodległości” autorstwa Michała Czajki (Paryska 31);
 • wystawy „Saska Kępa wczoraj i dziś”, „Ludzie Saskiej Kępy” i „Piękni Dwudziestoletni” Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa (Francuska 7-9A);
 • wystawa „Architekci, architektura i miejsca Saskiej Kępy” przygotowana przez Stowarzyszenie ŁADna Kępa;
 • wystawa „Czerwoszowie – artyści z Saskiej Kępy” (Prom Kultury Saska Kępa, Brukselska 23);
 • niezliczone stoiska rzemieślnicze;
 • stoiska ambasad, szkół, harcerzy, sportowców i organizacji pozarządowych;
 • stoiska Urzędu Dzielnicy Praga-Południe, Biblioteki Publicznej, Centrum Promocji Kultury, Budżetu Partycypacyjnego, Domu Kultury Orion, Klubu Kultury Seniora, Grochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Wyższej Szkoły Artystycznej z ul. Siennickiej oraz wydawnictw;
 • „Smaki Saskiej Kępy” – stoiska gastronomiczne wzdłuż ul. Francuskiej.

/ wstęp wolny /

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

SKRÓCONY PROGRAM (do pobrania):

MAPKA (do pobrania):

PEŁNY PROGRAM (do pobrania):

Jako patron medialny wydarzenia organizowanego przez sąsiadki z Kierunek Róż Się, serdecznie zapraszamy na bieg kobiet dla kobiet!

Bieg Kobiet to wydarzenie „w ruchu”. Zapraszamy wszystkie Panie do wspólnego pokonania trasy ok 4 km, alejami Parku Skaryszewskiego.
Jak można pokonać ten dystans?: biegnąc, jadąc na rolkach, hulajnodze, rowerze, deskorolce, maszerując – np. nordic walking…
Co połączy Wszystkie uczestniczki?: wspólne motto – promowanie ruchu, aktywności fizycznej i dbałości o własny rozwój kobiet w każdym wieku!

Będziemy zachęcać panie do czerpania energii z ruchu i przenoszenia jej na wszystkie, ważne dla nas kobiet, obszary życia. Będziemy namawiać do wprowadzania w naszą kobiecą codzienność nawyku dbałości o siebie, swoją fizyczność i duchowość, do pozytywnego myślenia, akceptacji siebie i radości życia. Będziemy namawiać do działania!

Bieg Kobiet będzie wydarzeniem łączącym pokolenia. Do wspólnej zabawy zapraszamy Panie w każdym wieku. Można biec z córką, matką, babcią, przyjaciółką, sąsiadką….

Wydarzenie będzie imprezą towarzyszącą obchodom Święta Saskiej Kępy. Będzie również okazją do wspólnego, kobiecego świętowania Dnia Matki.

Harmonogram:
13.30 – rejestracja uczestniczek Muszla Koncertowa Park Skaryszewski
14.00 – powitanie, wystąpienie gości specjalnych (Ambasadorek)
14.30 – start biegu
15.30 – zakończenie pod sceną Rondo Waszyngtona, rozdanie upominków i medali

Czas postawić na siebie – zadbajmy o ruch, ciało i ducha!
➡ Już teraz zapisz się na bieg: http://bit.ly/biegkobietdlakobiet

UWAGA UTRUDNIENIA W RUCHU!

W sobotę, 26 maja w godz. 14.00 – 23.00 odbędzie się XIII. edycja Święta Saskiej Kępy. Na czas organizacji imprezy zamknięte dla samochodów będą ulice Francuska i Paryska.

Od piątku, 25 maja od godz. 18.00 do niedzieli, 27 maja do godz. 12.00 zamknięte dla samochodów będą ulice Francuska i Paryska od ronda J. Waszyngtona do ul. Brukselskiej. Zalecane objazdy będą prowadziły ulicami Wał Miedzeszyński lub Saską.

Połączenia z ul. Francuską nie będą miały poprzeczne ulice: Lipska, Berezyńska i Obrońców, a z ul. Paryską – ulice Meksykańska, Szczuczyńska, Brukselska i Wersalska. Przejezdne natomiast pozostaną ulice Walecznych i Zwycięzców.

Zabierz auto!

Ponadto, od piątku, 25 maja od godz. 18.00 do niedzieli, 27 maja do godz. 24.00 na ulicach Francuskiej i Paryskiej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24). W tym samym czasie zakaz zatrzymywania się (znak B-36) będzie obowiązywał również na ulicach:

• Lipskiej (od bocznej jezdni al. J. Waszyngtona do ul. Finlandzkiej),

• Berezyńskiej (od wysokości ul. Elsterskiej do ul. Finlandzkiej),

• Obrońców (od ul. Poselskiej do ul. Królowej Aldony),

• Zwycięzców (od ul. Saskiej do ul. Francuskiej oraz pomiędzy ulicami Poselską i Katowicką po stronie północnej),

• Szczuczyńskiej (od ul. Zakopiańskiej do ul. Paryskiej),

• Meksykańskiej (od ul. Wandy do ul. Paryskiej).

Nie wyjedziesz!

Informujemy posiadaczy aut, parkujących na posesjach wzdłuż ulic Francuskiej i Paryskiej, że nie będą mogli wyjechać z nich w przeddzień i w dniu trwania imprezy, czyli od godz. 19.00 25 maja, do północy 26 maja. Przejezdne będą ulice Walecznych i Zwycięzców.

Z góry przepraszamy mieszkańców za wszystkie utrudnienia, dyskomfort i ewentualny hałas, spowodowane budową scenografii oraz jej demontażem.

Komunikacja: 
Autobusy linii: 117, 138 i 146 pojadą objazdem ul. Saską.
Inne: 
Uwaga, w związku z organizacją imprezy na PGE Narodowym w piątek, 25 maja w godz. 16.00 – 20.00 ograniczony będzie wjazd na Saską Kępę. Więcej: www.infoulice.um.warszawa.pl/node/122843

 

ZGŁOSZENIA WYSTAWCÓW

„Organizatorzy przyjmują już zgłoszenia wystawców na stoiska artystyczne podczas tegorocznego Święta Saskiej Kępy: poszukujemy oryginalnych, własnoręcznie robionych przedmiotów, mieszczących się w definicji rzemiosła artystycznego.

Stoiska wystawców zorganizowane będą w jednolitych, białych namiotach. Każdy wystawca zobowiązany jest do pokrycia kosztów wynajęcia namiotu.

Wypełniony formularz (http://promkultury.pl/wp-content/uploads/2018/03/FORMULARZ-ZG%C5%81OSZENIA-OFERTY-NA-STOISKO-W.docx) wraz z załącznikami należy dostarczyć do siedziby Promu Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, 03-973 Warszawa, w kopercie z dopiskiem ,,Święto Saskiej Kępy 2018″ (decyduje data stempla pocztowego) lub przesłać skan na adres: biuro@promkultury.pl w terminie do 30.04.2018 r.

Do formularza prosimy dołączyć minimum 5 zdjęć swoich wyrobów.

Zakwalifikowani wystawcy zostaną poinformowani o wyborze najpóźniej do 7 maja.”