Select Page

27/05/2018 (niedziela), 12:00, Ogród Powszechny:

Składniki Ogrodu / warsztaty dla dzieci /.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/360777627661695/.

„Zapraszamy na cotygodniowy cykl warsztatów ,,Składniki Ogrodu” dla dzieci (5–10 lat) i ich opiekunów.

WARZYWA
Część ogrodów jakie znajdziemy na mapie Warszawy to ogrody społecznościowe. Jak w każdym ogrodzie, znajdziemy w nich różnorodne rośliny, w zależności od upodobań grupy opiekującej się ogrodem. Gdyby jednak jakaś społeczność chciała przetrwać, nie wychodząc nigdy z ogrodu, które z roślin byłyby niezwykle istotne? Skupimy się na tych, które mogą być źródłem pożywienia: zdrowych obiadów czy składnikami kanapek – na warzywach!
Zobaczymy co już rośnie w naszym ogrodzie, czy możemy już coś zjeść, czego nam brakuje i co posadzimy na wolnych przestrzeniach.

Gdzie w mieście możemy znaleźć ogrody? Są duże czy małe? Czy każdy może do nich wejść, czy należą do prywatnych osób? Ogrody w mieście są najrozmaitsze. Niektóre służą głównie jako przestrzeń odpoczynku czy miejsce spacerów, inne to żywe encyklopedie roślin, jeszcze inne to źródła smacznych warzyw i pachnących kwiatów. A jaki będzie ogród, który stworzymy razem? W ciągu pięciu spotkań spróbujemy wspólnie opracować przepis na ogród, omawiając jego poszczególne składniki. Efektem naszych działań będzie nie tylko pomysł na wspólny ogród rozpisany na kartkach papieru, ale także sam ogród! Będziemy grzebać w ziemi, siać na wspólnej grządce, dbać o wysiane rośliny, co tydzień broniąc ich przed chwastami, podlewając i przesadzając. Będziemy też siać do doniczek i zabierać części ogrodu do naszych domów, na balkony i parapety, żeby zazielenić nasze otoczenie i na co dzień móc opiekować się naszymi roślinami. Mamy nadzieję, że mając przepis na ogród nie będziecie się go ściśle trzymać, znajdziecie odwagę na eksperymenty, podzielicie się przepisem z bliskimi i będziecie pielęgnować własne ogródki przez całe lato!

Zapraszamy wszystkie dzieciaki wraz z opiekunami!

Prowadzenie:
Aleksandra Górecka – edukatorka i animatorka, początkująca ilustratorka i fotografka, absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym oprowadza dzieci po wystawach i prowadzi dla nich twórcze warsztaty. Współpracowała też z Zachętą i Sztukarnią. Ogrodniczka w Motyce i Słońcu na Jazdowie, gdzie poza opieką nad roślinami prowadziła zajęcia dla dzieci. W edukacji najważniejsza jest dla niej swoboda twórcza, otwartość i łamanie schematów. W rysunku najbardziej interesują ją motywy roślinne, w fotografii detale przyrody i szczęśliwi ludzie.

Projekt Ogród Powszechny jest finansowany ze środków m.st. Warszawa.”