Select Page

03/06/2018 (niedziela), 12:00, Ogród Powszechny:

Składniki ogrodu / warsztaty dla dzieci / OWOCE.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/242784769634764/.

„Składnik 2: OWOCE

Sporo owoców które znamy rośnie na drzewach: jabłka, gruszki, czereśnie, ale też egzotyczne pomarańcze i banany. Wyhodowanie drzew zajęłoby nam wiele lat, ale może znajdą się rośliny, które mogą urosnąć szybciej i dać nam owoce? Macie pomysł jakie? My
już tak i podpowiadamy, że są soczyście czerwone i bardzo słodkie.Poszukamy ich na krzakach w ogrodzie, a podobne do nich tylko mniejsze posadzimy do doniczek i będziemy hodować na balkonach. Zastanowimy się też wspólnie, co robić w ogrodzie z roślinnymi “śmieciami”.

Gdzie w mieście możemy znaleźć ogrody? Są duże czy małe? Czy każdy może do nich wejść czy należą do prywatnych osób? Ogrody w mieście są najrozmaitsze. Niektóre służą nam głównie jako przestrzeń odpoczynku czy miejsce spacerów, inne to żywe encyklopedie roślin, jeszcze inne to źródła smacznych warzyw i pachnących kwiatów. A jaki będzie ogród który stworzymy razem?
W ciągu cyklu 5 spotkań spróbujemy wspólnie napisać przepis na ogród, omawiając jego wybrane składniki. Efektem naszych działań jednak będzie nie tylko przepis zapisany na kartkach papieru, ale też sam ogród! Będziemy grzebać w ziemi, siać na wspólnej grządce, dbać o wysiane rośliny, co tydzień broniąc je przed chwastami, podlewając i przesadzając. Będziemy też siać do doniczek i zabierać części ogrodu do naszych domów, na nasze
balkony, parapety, a może do przydomowych lub osiedlowych ogródków?
Mamy nadzieję, że mając przepis na ogród nie będziecie się go ściśle trzymać, znajdziecie odwagę na eksperymenty, a ponadto podzielicie się przepisem z bliskimi i będziecie pielęgnować własne ogródki przez całe lato!

Prowadzenie:
Aleksandra Górecka – edukatorka i animatorka, początkująca ilustratorka i fotografka, absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym oprowadza dzieci po wystawach i prowadzi dla nich twórcze warsztaty. Współpracowała też z Zachętą i Sztukarnią. Ogrodniczka w Motyce i Słońcu na Jazdowie, gdzie poza opieką nad roślinami prowadziła zajęcia dla dzieci. W edukacji najważniejsza jest dla niej swoboda twórcza, otwartość i łamanie schematów. W rysunku najbardziej interesują ją motywy roślinne, w fotografii detale przyrody i szczęśliwi ludzie.

Projekt Ogród Powszechny jest finansowany ze środków m.st. Warszawa.”