Select Page

09/06/2018 (sobota), PGE Narodowy:

XXII Piknik Naukowy.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1554904407942277/.

DLA ZWIEDZAJĄCYCH:

„Tematem 22. Pikniku Naukowego jest Ruch

Przesunięcie, zmiana, translokacja? Od dynamiki cząstek aż po zderzenia gwiazd. Od ruchu na styku neuronów aż po globalne migracje. Świat nigdy nie zamiera w bezruchu. Podobnie nauka nie ustaje w wysiłkach, by ten zmieniający się świat opisać. Dlatego, by zrozumieć zasadę rzeczy, podążymy za naukowcami i zobaczymy, co wprawia mikro- i makrokosmos w ruch.

Proponowane kierunki interpretacji tematu:

Ruch – zasada rzeczy. Jak badamy ruch cząstek, obiektów, a jak całych galaktyk? Czy każdej rzeczy przyporządkowany jest ruch? Rozpocznijmy dyskusję od pytań o istotę ruchu, jego powszechność i metody badania.
Ciało w ruchu. Jak porusza się krew? Jak sprawić, by lek dotarł we właściwe miejsce? Jak działają mięśnie? Jak ruszać się najzdrowiej? Jak na ciało wpływa bezruch? Zapytajmy o mechanizmy rządzące ruchem wewnątrz ciała i możliwość ich wykorzystania, rozmawiajmy sporcie i zdrowiu.
Maszyna w ruchu. Czy maszyny mogą zastąpić człowieka? Jak projektuje się skomplikowane manipulatory? Co w motoryce człowieka jest dla robota najtrudniejsze? Przyjrzyjmy się manipulatorom i robotom mobilnym oraz wyzwaniom, jakie stają przed inżynierami, którzy przekładają ruch człowieka na ruch maszyny.
Planeta w ruchu. Co porusza się pod powierzchnią ziemi? Jak powstają tajfuny? Jak poruszają się oceany? Czy Ziemia musi się obracać? Dynamika żywiołów a także kosmiczny wymiar ruchu to zagadnienia, które chcemy wyeksponować w tym ujęciu tematu.
Ruch w sieci. Jak działa Internet? Czy można usunąć informacje z sieci? Jak nowy sposób komunikacji zmienia rozumienie świata? Co sieć wie o mnie? Porozmawiajmy o tym, jak ruch informacji w Internecie kształtuje nasze codzienne życie.
Myśli w ruchu. Jak działa przepływ informacji w mojej głowie? Jak badać ruch myśli? Czy mogę sterować przedmiotami za pomocą myśli? Dlaczego pamiętam i mogę się uczyć? Porozmawiajmy o mechanizmach rządzących poznaniem i wykorzystaniu wiedzy o funkcjonowaniu umysłu.
Ludzie w ruchu. Dlaczego migrujemy? Jak zmienia się nasz język i kultura poprzez ciągłe przemieszczanie się? Z jakich środków transportu będziemy korzystać w przyszłości? Jak inteligentne mogą być nasze pojazdy? Podróżowanie staje się naszą codziennością, której chcemy się bliżej przyjrzeć, rozpatrując środki, przyczyny i skutki przemieszczania się małych grup i całych populacji.
Historyczne poruszenie. Jak tworzy się wspólnota? Dlaczego się zrzeszamy? Jak definiowano społeczeństwo 100 lat temu, a jak się to robi dzisiaj, w setną rocznicę odzyskania niepodległości? Oto dynamika ludzkiej historii, o której chcemy rozmawiać.

Data: 9 czerwca 2018 roku, godz. 11.00-20.00
Organizator: Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, współorganizator PGE Narodowy
Miejsce wydarzenia: tereny zewnętrzne oraz Galeria PGE Narodowego
Wejście na wydarzenie: bramy nr: 11,10, 2; osoby niepełnosprawne: brama nr 1
Bilety: wstęp wolny

Więcej informacji: https://www.pgenarodowy.pl/strony-dodatkowe/wydarzenia/8683,22-piknik-naukowy

DLA WYSTAWCÓW:

Trwa przyjmowanie zgłoszeń wystawców na 22. Piknik Naukowy. Rejestracja zamknięta zostanie 29 listopada 2017 r. o godz. 12:00

Piknik Naukowy odbędzie się 9 czerwca na PGE Narodowym, a jego tematem przewodnim jest ruch.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: http://pikniknaukowy.pl/artykul/1876852,22-Piknik-Naukowy.”