Select Page

13/06/2018 (środa), 19:00, Ogród Powszechny:

Historia w Ogrodzie vol. 2 / spotkania / Protesty w PRL-u.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/179946026057029/.

„Zapraszamy na drugie spotkanie naszego cyklu o historii Polski z perspektywy krytycznej. O rozbiorach jako modernizacji. O państwie bez stosów, które paliło ludzi. O ofierze historii, która kolonizowała kresy. O zapomnianej rewolucji 1905 r. O dochodzeniu do władzy katolicyzmu.

Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy o protestach motywowanych ekonomicznie w czasie PRL.

Rewolucja jest potrzebą brzucha – przekonywał Witkacy.

Dlaczego w czerwcu 1956 roku buntują się poznańscy robotnicy? Bo są głodni. Bo władza zabiera im premię i podwyższa plan.
Dlaczego czternaście lat później tak gorąco jest na Wybrzeżu? Bo tuż przed Bożym Narodzeniem ceny podstawowych produktów spożywczych idą o 1/4 w górę.
Czerwiec’76? Kolejna podwyżka cen.
Sierpień’80? Windowanie norm i droższe mięso.
Czy zatem porywający się na komunistyczną władzę chcieli tylko chleba?
A może i chleba i wolności, bo ta też widniała na transparentach?

O przyczyny buntów w PRL-u zapytamy historyka i politologa, prof. Antoniego Dudka z UKSW.

Pojawi się też figura homo sovieticus i pytanie: czy komunizm upadł tylko dlatego, że nie był w stanie zrealizować swoich obietnic, czyli zapewnić dobrobytu?

Cykl HISTORIA W OGRODZIE odbywa się co dwa tygodnie w ogrodzie przed Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Wstęp wolny.

PROWADZENIE:
Karolina Lewicka – absolwentka politologii na UAM, dziennikarka radiowa i telewizyjna, obecnie w Radiu TOK FM, wykłada także w Collegium Civitas.

GOŚĆ:
Prof. dr hab. Antoni Dudek – politolog, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny i wykładowca Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor i redaktor wielu książek, m.in Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990, Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu, Historia polityczna Polski 1989–2015.

Projekt Ogród Powszechny został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.