Select Page

14/06/2018 (czwartek), 19:00, Ogród Powszechny:

Wisi w powietrzu / Zabójcze powietrze.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/215877769016883/.

„Tematem kolejnego spotkania z czwartkowego cyklu WISI W POWIETRZU w Ogrodzie Powszechnym będzie ZABÓJCZE POWIETRZE. Pomówimy i zastanowimy się nad zanieczyszczeniami powietrza i związku tego zjawiska ze zmianami klimatu. Temat, który wraca jak bumerang w ciągłych alarmach o marnej jakości powietrza jakim oddychamy codziennie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą uporządkować informacje i śmiało pytać co można w tej sytuacji zrobić.

W dobie zagorzałej dyskusji dotyczącej smogu i jego wpływu na zdrowie oraz nadchodzącego Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach warto zastanowić się, co właściwie łączy dwa zjawiska – zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatu. Czym różni się emisja zanieczyszczeń powietrza i GHG? A czy gazy cieplarniane to także zanieczyszczenia? Czy w Polsce jesteśmy narażeni na skutki zmiany klimatu? Jakie działania profilaktyczne może podjąć każdy z nas? A kto i co tak naprawdę nas zatruwa?

Wstęp wolny.

Zapraszamy do Ogrodu!

Gość:
Weronika Michalak – pełni funkcję kierowniczki Programu Czyste Powietrze międzynarodowej organizacji HEAL Polska (Health and Environment Alliance), analizującej wpływ środowiska na zdrowie obywateli Unii Europejskiej. Jest autorką artykułów dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie oraz współautorką publikacji m.in. “Spalanie węgla w domowych piecach. Zagrożenia zdrowotne”, “Zanieczyszczenia powietrza. Zagrożenia zdrowotne”, “Subwencje dla energetyki węglowej a koszty zdrowotne. Studium przypadku elektrowni Łęczna” czy „Ocena oddziaływania na zdrowie”. Prelegentka wydarzeń towarzyszących Szczytom Klimatycznym oraz członkini samorządowych zespołów roboczych ds. jakości powietrza.

Prowadzenie:
Martyna Cziszewska – architektka krajobrazu, doktorantka w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie, gdzie realizuje badania na temat sztuki w krajobrazie miasta i jej miastotwórczej roli. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016. Autorka koncepcji BIENNALE NIEUŻYTKÓW. Koordynatorka społecznościowego OGRODU WOLA na warszawskiej Woli.

Cykl WISI W POWIETRZU

Jakość powietrza w Polsce jest dziś najgorsza w Europie.
Tak, jak jeszcze do niedawna promowano aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, teraz zewsząd słyszymy ostrzeżenia, by lepiej pozostać w domach.
Skąd ta nagła zmiana? Może dopiero teraz zauważyliśmy problem? Jakie są jego źródła i jakie skutki może przynieść? Rozpoczynamy nowy cykl spotkań w Ogrodzie Powszechnym, w ramach którego wspólnie z zaproszonymi ekspertami postaramy się poznać wroga.
Spróbujemy zgłębić tematykę związaną ze smogiem, dotykając różnych jej aspektów, od tych chemicznych (dowiadując się, co właściwie wisi w powietrzu), przez przyrodnicze (czyli wpływ zanieczyszczeń powietrza na rośliny i zwierzęta, ale również sposoby ich oporu wobec szkodliwych związków – czy i jak rośliny mogą oczyszczać powietrze), po zdrowotne – dotyka- jące nas samych bezpośrednio (czyli co złego smog może wyrządzić na- szemu zdrowiu).
Potwierdzimy fakty i obalimy mity, zapytamy ekspertów czy i jak możemy się bronić przed dymgłą. W końcu spróbujemy wspólnie opracować skuteczny plan walki z zanieczyszczeniem powietrza.
Czy się uda? Czy w ogóle się da? Spróbujmy razem! Zacznijmy od siebie! To nasze wspólne powietrze.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.