Select Page

16/06/2018 (sobota), 11:00, Ogród Powszechny:

Reportażowy Klub Książki/ Jądro dziwności. Nowa Rosja.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/395898810901076/.

„Zapraszamy do Reportażowego Klubu Książki w którym porozmawiamy o książce „Jądro dziwności. Nowa Rosja” autorstwa brytyjskiego pisarza i dokumentalisty Petera Pomerantseva.

Opis książki:
Bandyta z duszą artysty, zawodowe podrywaczki, opasane dynamitem czarne wdowy, Nocne Wilki – obrońcy świętej Rusi na motorach, oligarchowie rewolucjoniści, modelki o skłonnościach samobójczych, niedoszły reżyser, który z wyżyn Kremla pociąga za sznurki w politycznym teatrze lalek: witajcie w surrealistycznym sercu Rosji w XXI wieku, w jądrze dziwności.

W kraju, który obejmuje dziewięć stref czasowych i zajmuje jedną szóstą powierzchni lądów, gdzie odcięte od świata wioski, w których ludzie wciąż czerpią wodę z drewnianych studni, współistnieją z mieniącymi się błękitnym szkłem i stalą wieżowcami nowej Moskwy, jedyną spajającą siłę stanowi telewizja. To ona jest najważniejszym narzędziem nowego typu autorytaryzmu, dużo subtelniejszego niż jego dwudziestowieczne odmiany. Bo w nowej Rosji nawet dyktatura to reality show…
(źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/jadro-dziwnosci


Raz w miesiącu w sobotę wybieramy reportaże, które ciekawią, inspirują, wzburzają, intrygują, skłaniają do refleksji i działania. Czytamy o świecie, migracji, ważnych wydarzeniach historycznych i tych, które dotykają codzienności w Polsce, Europie i poza jej granicami. Książki odnoszące się do konkretnych wydarzeń i opowiadające indywidualne historie stają się dla nas pretekstem do dyskusji nie tylko o literaturze, ale przede wszystkim o świecie, w jakim żyjemy. O tym, jak historie ludzkie splatają się z wielką historią.
Spotkania organizowane we współpracy m. in. z Wydawnictwem „Czarne” i magazynem „Podróże ”.

Zapraszamy do Ogrodu Powszechnego wszystkich, którzy mają ochotę poczytać dobre książki i porozmawiać o nich.

Wstęp wolny.


Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.