Select Page

17/06/2018 (niedziela), 12:00, Ogród Powszechny:

Składniki ogrodu / warsztaty dla dzieci / Kwiaty jadalne.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/209249569685468/.

„Składnik 4: KWIATY JADALNE I ŁĄKOWE

Najbardziej pachnącą częścią ogrodu są z pewnością rabaty kwiatowe. Czy myślicie, że zapachy i kolory to jedyne co dają nam kwiaty? Co powiecie na to, jak okaże się, że kwiaty to też pożywienie? Pewnie słyszeliście o różanej marmoladzie do pączków, ale czy jedliście kiedyś bratki lub mały niebieski ogórecznik?

Pooglądamy kwitnące w ogrodzie kwiaty, spróbujemy nauczyć się je rozpoznawać nie tylko po wyglądzie, ale też po zapachu. Sprawdzimy czy w naszym ogrodzie rosną kwiaty jadalne – jeśli je znajdziemy, będzie okazja do degustacji! Jeśli jeszcze nie zakwitły, będziemy mieć powody by samodzielnie wrócić do ogrodu i ich spróbować.

Ponadto poznamy kwiaty łąkowe i przygotujemy bomby nasienne, aby móc później spróbować zbombardować łąką wybrany teren!

Prowadzenie:
Aleksandra Górecka – edukatorka i animatorka, początkująca ilustratorka i fotografka, absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym oprowadza dzieci po wystawach i prowadzi dla nich twórcze warsztaty. Współpracowała też z Zachętą i Sztukarnią. Ogrodniczka w Motyce i Słońcu na Jazdowie, gdzie poza opieką nad roślinami prowadziła zajęcia dla dzieci. W edukacji najważniejsza jest dla niej swoboda twórcza, otwartość i łamanie schematów. W rysunku najbardziej interesują ją motywy roślinne, w fotografii detale przyrody i szczęśliwi ludzie.

Wstęp wolny.

Zapraszamy do Ogrodu!

______________________________________________________________________________________________________

Gdzie w mieście możemy znaleźć ogrody? Są duże czy małe? Czy każdy może do nich wejść czy należą do prywatnych osób? Ogrody w mieście są najrozmaitsze. Niektóre służą nam głównie jako przestrzeń odpoczynku czy miejsce spacerów, inne to żywe encyklopedie roślin, jeszcze inne to źródła smacznych warzyw i pachnących kwiatów. A jaki będzie ogród który stworzymy razem?
W ciągu cyklu 5 spotkań spróbujemy wspólnie napisać przepis na ogród, omawiając jego wybrane składniki. Efektem naszych działań jednak będzie nie tylko przepis zapisany na kartkach papieru, ale też sam ogród! Będziemy grzebać w ziemi, siać na wspólnej grządce, dbać o wysiane rośliny, co tydzień broniąc je przed chwastami, podlewając i przesadzając. Będziemy też siać do doniczek i zabierać części ogrodu do naszych domów, na nasze
balkony, parapety, a może do przydomowych lub osiedlowych ogródków?
Mamy nadzieję, że mając przepis na ogród nie będziecie się go ściśle trzymać, znajdziecie odwagę na eksperymenty, a ponadto podzielicie się przepisem z bliskimi i będziecie pielęgnować własne ogródki przez całe lato!

Projekt Ogród Powszechny został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.