Select Page

25/06/2018 (poniedziałek), 19:00, Ogród Powszechny:

Ciało w Ogrodzie vol. 2/ Ciało w III Rzeszy.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/438480786614058/.

„Zapraszamy na kolejne spotkanie drugiej edycji cyklu Ciało w Ogrodzie. W poniedziałek 25 czerwca, Łukasz Wójcicki będzie rozmawiał z kulturoznawcą Janem Borowiczem na temat ciała w Trzeciej Rzeszy. Porozmawiamy o obrazie ciała w nazistowskiej sztuce filmowej, o jego funkcji propagandowej i ówczesnym kontekście społeczno-politycznym.

Czym było ciało w hitlerowskiej ideologii? Jak z niego korzystano w polityce i poza nią? Czym było uprzedmiotowienie ciała w III Rzeszy? A może to nazistowska wizja człowieka nadała ciału pełną podmiotowość? Czym jest ciało w kontekście faszystowskiego totalitaryzmu i czy ma coś wspólnego z innymi systemami autorytarnymi kiedyś i dziś?

Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniedziałkowy wieczór od godziny 19.00 w Ogrodzie Powszechnym przy Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Gość:
Jan Borowicz, kulturoznawca (Instytut Kultury Polskiej UW) i psychoterapeuta (Zespół Psychoterapii Analitycznej). Autor książki „Nagość i mundur. Ciało w filmie Trzeciej Rzeszy” (2015), a także artykułów poświęconych polskiej pamięci o Zagładzie. Przygotowuje doktorat poświęcony psychoanalitycznemu badaniu polskich świadków Zagłady.

Wstęp wolny.

Projekt Ogród Powszechny został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.