Select Page

25/06/2018 (poniedziałek), 19:00, Teatr Powszechny:

Drugie wygnanie / Second Exile, reż. Oliver Frljić.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1059110997591638/.

„„Drugie wygnanie / Second Exile” – spektakl z Teatru Narodowego w Mannheim (Niemcy): ***spektakl z napisami w j. polskim***

➤ kiedy: 25 czerwca (poniedziałek) 2018 r., godz. 19:00
➤ gdzie: Teatr Powszechny w Warszawie, Scena Duża, pokaz w ramach Festiwalu Miasto Szczęśliwe

reżyseria i scenografia: Oliver Frljić
dramaturgia: Marija Karaklajić, Carolin Losch
kostiumy: Sandra Dekanić
reżyseria światła: Wolfgang Schüle
obsada: Linda Begonja, Boris Koneczny, Anne-Marie Lux, Jacques Malan, Hannah Müller, Fabian Raabe, Enes Salković
czas trwania: 1 godz. 30 minut.

➤ strona spektaklu: www.powszechny.com/spektakle/drugie-wygnanie-second-exile,s1482.html

W 1992 roku 16-letni Oliver Frljić uciekł przed wojną z Bośni do Chorwacji, stając się częścią narodu uchodźców. Uchodźstwo oznacza prześladowanie i pozostawanie na łasce instytucji państwowych, z powodu faktów, na które nie masz żadnego wpływu, jak np. miejsce urodzenia czy narodowość twoich rodziców. W 2017 roku Frljić znowu znalazł się na wygnaniu. Jako dyrektor Chorwackiego Teatru Narodowego w Rijece w centrum swojej pracy artystycznej umieścił potrzebę przepracowywania wojennych zbrodni i traum – reakcją na to były groźby pozbawienia życia i uznanie za wroga publicznego.

Na tytułowym „drugim wygnaniu” Frljić może spojrzeć 20 lat wstecz, kiedy po raz pierwszy, w 1995 roku, przybył do Niemiec jako osoba ubiegająca się o azyl. Reżyser wspólnie z aktorami z Niemiec i byłej Jugosławii rysuje indywidualne losy związane z globalnym kryzysem uchodźczym. W dobie rosnącego nacjonalizmu, nietolerancji wobec mniejszości i zagrożeń dla wolności sztuki, stajemy przed pytaniem: dokąd zmierzasz Europo?

Oliver Frljić, urodzony w 1976 r. w Bośni, studiował filozofię i reżyserię w Akademii Sztuk Dramatycznych w Zagrzebiu. W swojej pracy reżyserskiej zajmuje się takimi tematami, jak: wojenne losy i przyszłość Europy w dobie globalizacji, przemoc symboliczna, władza religii i tolerancja dla inności. Polskiej publiczności teatralnej znany jest dzięki spektaklom prezentowanym w Teatrze Powszechnym w Warszawie: „Klątwa”, „Trylogia o chorwackim faszyzmie: cz. III Chorwacki teatr”, czy „Przeklęty niech będzie zdrajca swej ojczyzny” oraz podczas Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy: „Nasza przemoc, wasza przemoc”.

! Spektakl przeznaczony dla widzów od 18. roku życia !

Partner: Goethe-Institut, przy wsparciu niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych