Select Page

16/07/2018 (poniedziałek), 19:00, Ogród Powszechny:

Ciało w Ogrodzie/ Ciało w Islamie.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/901744370027855/.

„Zapraszamy na ostatnie wakacyjne spotkanie z cyklu „Ciało w ogrodzie” w poniedziałek 16 lipca o 19.00 w Ogrodzie Powszechnym w Warszawie. Gościnią Łukasza Wójcickiego będzie kierowniczka Zakładu Islamu Europejskiego UW dr hab. Agata S. Nalborczyk, a rozmowa będzie dotyczyła ciała w islamie.

Porozmawiamy o ciele w kontekście genderowym w islamie oraz o tym, co o ciele ma do powiedzenia feminizm muzułmański, w tym kobieca teologia muzułmańska. Poruszymy kwestie seksualności i nienormatywności w tradycji muzułmańskiej. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące cielesności w islamie, które nurtują wiele i wielu z was, a których nie mamy komu zadać. Mamy nadzieję, że uda nam się obalić kilka mitów i zdekonstruować kilka kolejnych stereotypów, jakie krążą w chrześcijańskim kręgu kulturowym o ciele i cielesności w świecie muzułmańskim.

GOŚCINI:
Agata S. Nalborczyk, dr hab. religioznawstwa (islamistyka), iranistka i arabistka, Kierowniczka Zakładu Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się m.in. mniejszościami muzułmańskimi w Europie, Tatarami polsko-litewskimi, sytuacją kobiety w islamie, kontaktami muzułmańsko-chrześcijańskimi oraz obrazem islamu w Europie. Współautorka (z Agatą Marek) leksykonu dla dziennikarzy „Nie bój się islamu”, wydanego przez „Więź” (2005). Redaktor serii „Annotated Legal Documents on Islam in Europe” (Brill), członek redakcji czasopisma „Sociology of Religion”. Sekretarz Generalna Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Należy do Zespołu Laboratorium „Więzi” i redakcji „Więzi”.

Wstęp wolny.

Zapraszamy do Ogrodu!

Projekt Ogród Powszechny został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.