Select Page

18/07/2018 (środa), 19:00, Stół Powszechny:

Historia w Ogrodzie / vol. 5 / władza kościoła katolickiego.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/2233610563525318/.

„Na najbliższym spotkaniu dowiemy się, jak kształtowała się potęga kościoła katolickiego w Polsce, którego uprzywilejowana pozycja zaczęła się w XVIII wieku, po okresie tolerancji religijnej, zastępowanej stopniowo fanatyzmem. Czy naprawdę byliśmy krajem bez stosów?

OPIS
Jest rok 1572. W lipcu umiera w Knyszynie ostatni z dynastii Jagiellonów, Zygmunt August. Odtąd tron nie będzie dziedziczny, kolejnych królów wybierze szlachta.

W sierpniu tego samego roku, tyle, że w Paryżu, wyrżnięto hugenotów. Noc św. Bartłomieja to pokłosie nękających wówczas całą Europę wojen religijnych.

Obywatele Rzeczpospolitej, wyznaniowa mozaika, są tych wydarzeń świadomi. Prokurują zatem Akt Konfederacji Warszawskiej, rzecz o tolerancji religijnej, której gwarancję złożyć musi każdy elekcyjny władca. Aż by się rzec chciało: oświeceniowa awangarda! A przecież Wolter nawet się jeszcze wówczas nie urodził!

Tyle, że kiedy oświeceniowy duch faktycznie zaczyna krążyć nad Europą, jesteśmy już w odwrocie. Polska, państwo bez stosów, wypędza arian i uprzywilejowuje katolików. Rozpoczyna się czas fanatyzmu religijnego.

Jak do tego doszło? – zapytamy dr. Macieja Ptaszyńskiego z UW.

Prowadzenie: Karolina Lewicka

Spotkania odbywają się w ogrodzie przed Teatrem Powszechnym, a w przypadku złej pogody w środku budynku.

Wstęp wolny.”