Select Page

29/07/2018 (niedziela), 12:00, Stół Powszechny:

Made in / warsztaty z etycznego haftowania.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/256089158276990/.

„Łatwo zapomnieć kto robił naszą sukienkę czy dżinsy z sieciówki. A przecież za odzieżą z popularnych marek stoją konkretne ręce przy konkretnej maszynie. Mimo, że fason europejski, to jeśli wczytamy się w metkę, lakoniczny napis przypomni nam o pani z Bangladeszu, Chin czy Maroka. Podczas spotkań chcemy przypomnieć o tych, którzy faktycznie są twórcami ubrań – o szwaczkach.

Porozmawiamy o ich sytuacji, a także ozdobimy ubrania z sieciówek haftami nawiązującymi do tradycji kraju, z którego pochodzą. Jako pierwszy pod lupę, a raczej na igłę weźmiemy Bangladesz. Przeszukajcie swoje szafy, wczytajcie się w metki i zobaczcie czy macie ubrania wykonane w bengalskich fabrykach. Zapraszamy z nimi na warsztaty. Nie będzie to haft dokładnie bengalski, ponieważ nie chodzi nam o to by kraść motywy, których autora nie znamy. Mamy nadzieję, że ów motyw, noszony jak piękny transparent stanie się punktem wyjścia do rozmów na tematy takie jak etyczna moda, świadome zachowania konsumenckie, sytuacja krawcowych w Azji.

Haftować nauczy nas: Lyudmila Naidenowa.

Koszt: co łaska do kapelusza. Połowę zebranej kwoty dostanie prowadząca, drugą połowę prześlemy na konto fundacji Manusherjonno, która wspiera krawcowe w Bangladeszu.

Weźcie ze sobą: Ubranie, które chcecie ozdobić haftem (made in Bangladesz). Mile widziane igły i muliny.

Obowiązują zapisy na: projekt.czujczuj@gmail.com

Za pomysłem stoi Hania Kamińska i projekt CzujCzuj.”