Select Page

05/09/2018 (środa), 19:00, Stół Powszechny:

Historia w Ogrodzie / rewolucja francuska.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/332128904197928/.

„Zapraszamy na nowe spotkania Historii w Ogrodzie, tym razem porozmawiamy o historii Europy i świata. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie rewolucji francuskiej, która zapoczątkowała nową epokę polityczną, łączącą kapitalizm, liberalizm i nacjonalizm. A w kolejną środę, 12 września, podyskutujemy o dekolonizacji krajów afrykańskich w XX wieku.

„OPIS
Przy głuchym trzasku opadającej gilotyny idzie nowe.

Immanuel Kant, gdy mu doniesiono o wzięciu Bastylii, po raz pierwszy w życiu przerywa swój codzienny spacer po Królewcu. Pilnie śledzi „francuski eksperyment”.

Stopniowo ogarnia go przerażenie, bo im mniej starego porządku, tym więcej krwi.

Ostatecznie uzna jednak rewolucję francuską za decydujące wydarzenie w historii emancypacji ludzkości. Bo oto – w cieniu śmierci króla, a potem Marata, Dantona, Robespierre’a i tysięcy ofiar ludobójstwa w Wandei – rodzi się nowożytność.

Skokowe przyspieszenie zachodzących już wcześniej przemian politycznych, społecznych i gospodarczych. Nagłe i gwałtowne narodziny nowych pojęć, procesów i zjawisk. Jak gdyby ludzkość znów wymyślała się od początku.”

 

O wielkiej rewolucji francuskiej i jej konsekwencjach dla jednostki, społeczeństwa i narodu opowie nam prof. Tadeusz Cegielski.

Prowadzenie: Karolina Lewicka
Spotkania odbywają się w ogrodzie przed Teatrem Powszechnym, a w przypadku złej pogody w środku budynku.
Wstęp wolny.