Select Page

08/09/2018 (sobota), 11:00, Teatr Powszechny:

Debata: Warszawianki vs. kandydaci – o dach nad głową.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1824520054260501/.

Warszawianki chcą godnie mieszkać. Co o tym sądzą kandydaci na prezydenta stolicy?

Socjalny Kongres Kobiet oraz Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej zapraszają do debaty z kandydatami na prezydenta Warszawy wokół problematyki mieszkaniowej z perspektywy kobiet.

Mieszkania w Warszawie są skandalicznie drogie. Szczególnie dotkliwie odczuwają to pracujące kobiety. Przeciętny Warszawiak, aby opłacić czynsz, musi dziś pracować 3 razy dłużej niż mieszkaniec Wiednia i więcej niż mieszkańcy niemal wszystkich europejskich stolic. Warszawianki mają jeszcze ciężej – to głównie kobiety wykonują najgorzej opłacane prace. Zarazem ich zawody są często kluczowe dla funkcjonowania miasta. Bez pracy żłobianek, pracownic socjalnych, sekretarek, sprzątaczek w ratuszu czy w prywatnych biurach nie można prowadzić wielkiej polityki i wielkich interesów. Kobiety dodatkowo wykonują darmową pracę związaną z prowadzeniem gospodarstw domowych, częściej biorą zwolnienia, gdy chorują ich dzieci itd. Broniąc się przed wysokimi kosztami utrzymania mieszkań, wyzyskiem w pracy, czy przemocą domową zbyt rzadko możemy liczyć na samorządy. Dlatego to my, kobiety, od ponad dekady stoimy na pierwszej linii walk o dach nad głową w Warszawie. Zrzeszone w organizacjach lokatorskich i związkach zawodowych walczymy o niższe czynsze i godne warunki mieszkaniowe. Powszechny dostęp do mieszkań oznacza dla kobiet większą samodzielność i wolność od przymusu pracy ponad siły.

Socjalny Kongres Kobiet stworzył listę postulatów skierowanych do władz samorządowych. Ich realizacja ma służyć poprawie bytu ogółu kobiet. Jak odnoszą się do nich kandydaci na prezydenta najbogatszego miasta w Polsce? Czas na dyskusję o dobrych i tanich mieszkaniach dla wszystkich warszawianek.

Matronat debaty:

Warszawski Strajk Kobiet
Codziennik Feministyczny

Do debaty zapraszamy następujących kandydatów i kandydatkę (w porządku alfabetycznym):

Justyna Glusman – Koalicja Ruchów Miejskich
Piotr Ikonowicz – Ruch Sprawiedliwości Społecznej
Patryk Jaki – Zjednoczona Prawica/PIS
Jan Śpiewak – Wygra Warszawa
Rafał Trzaskowski – PO/Nowoczesna

Moderatorki debaty:

Marta Burza – SKK, członkini Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów
Beata Siemieniako – prawniczka i autorka książki „Reprywatyzując Polskę”

Wstęp wolny.