Select Page

12/09/2018 (środa), 19:00, Stół Powszechny:

Historia w Ogrodzie / kolonializm i bunt w krajach Afryki.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/294431931356573/.

„Zapraszamy na rozmowę o walce z kolonialną władzą, kulturą, mentalnością w krajach Afryki po II wojnie światowej. Przyjrzymy się trwałym, tragicznym efektom imperialnej polityki Zachodu, zmaganiom niepodległościowym, powstawaniu nowych państw, wojnom domowym oraz ideom socjalistycznym i panafrykańskim popularnym w latach 50. i 60. XX wieku. Naszym rozmówcą będzie prof. Michał Leśniewski.

OPIS
Wszystkie imperia upadają. Tak jakby śmierć była warunkiem ich istnienia.
Tyle, że różny jest czas ich trwania – jedne bowiem idą w setki lat, a inne tylko w pokolenia. I różny jest sam koniec.
Te kolonialne znikają z mapy w zasadzie po cichu, unicestwia je szósta dekada XX wieku. ONZ „uroczyście proklamuje konieczność szybkiego i bezwarunkowego położenia kresu kolonializmowi we wszystkich jego formach i przejawach”.
Osłabione II wojną światową już-nie-mocarstwa pakują manatki.
Terytoria zamorskie i powiernicze, kondominia i protektoraty wybijają się na niepodległość. Afryka idzie na rekord – w jednym tylko roku powstaje tam 17 państw!
Świetlana przyszłość jest jakby na wyciągnięcie ręki. Tyle, że to fatamorgana.
Podporządkowany i eksploatowany afrykański kontynent, teraz sam sobie pozostawiony, pogrąża się w wojnach granicznych i walkach plemiennych.
Władza leży na ulicy, często podnosi ją byle kto.
Byli namiestnicy nie czują swej odpowiedzialności, za to dość dobrze – wzgardę. Wzruszają ramionami z dezynwolturą: ot, Trzeci Świat…
Bo tak się źle złożyło, że dekolonizacja nie okazuje się jasnym zwieńczeniem kolonializmu, który zresztą tu i ówdzie przepoczwarza się – w postkolonializm.

O tym wszystkim porozmawiamy z prof. Michałem Leśniewskim.

Zapraszamy na „Historię w Ogrodzie” przy wielkim stole przed Teatrem Powszechnym, a w przypadku złej pogody w środku budynku.

Prowadząca: Karolina Lewicka z Radia Tok Fm.

Wstęp wolny.”